Basket League : Σημαντικό βήμα παραμονής για την Καρδίτσα η νίκη επί του Άρη | HIGHLIGHTS

Η Καρδίτσα πέτυχε εντός έδρας επί του Άρη (80-71) την τρίτη σερί και τέταρτη συνολικά νίκη της στην Basket League της φετινής σεζόν με επιμέρους σκορ 21-13 στην τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι «μίλησαν» τελευταίοι και κατάφεραν με «όπλο» την άμυνα τους να πάρουν τους δύο βαθμούς, που τους δίνουν το δικαίωμα να συνεχίζουν να ελπίζουν για την παραμονή τους στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ.

Η Καρδίτσα με σερί 9-0 σε διάστημα ενός λεπτού με τρίποντο του Τζόρνταν Σάiμπερτ και δύο καλάθια του Βλάντο Γιάνκοβιτς, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (34-24) στο 15’ και με δύο συνεχή τρίποντα του Ρέι ΜακΚάλουμ με +12 (40-28), 3’ και 29’’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυροι», ωστόσο, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τζόναθαν Σταρκ, Ρομπέρτο Γκάλινατ και Λευτέρη Μποχωρίδη και επιμέρους σκορ 17-4 στο 22’ προσπέρασαν με 45-44.

Ο Άρης, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ξεφύγει και να εδραιώσει προβάδισμα στη συνέχεια της τρίτης περιόδου και με καλάθι του Γιάνκοβιτς η Καρδίτσα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (59-58).

Με τρία σερί καλάθια του Σακ Μπιουκάναν και ένα του Βασίλη Χρηστίδη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 67-60, 6’ και 52’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου, η Καρδίτσα προηγήθηκε με 8 (70-62) λίγο μετά το 34’ και τη νίκη της θεσσαλικής ομάδας… σφράγισε ο ΜακΚάλουμ με καλάθι ύστερα από ντράιβ (79-67) με 1’ και 7’’ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Ο Μπιουκάναν που σκόραρε 18 πόντους και έδωσε 4 ασίστ, ο ΜακΚάλουμ ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και ο Ρομέλο Γουάιτ που σκόραρε 10 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από τον Άρη προσπάθησε περισσότερο ο παίκτης της Καρδίτσας την προηγούμενη αγωνιστική χρονιά, Ρομπέρτο Γκάλινατ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71.