Ντέρμπι τα…όλα του στην Opap Arena, η ΑΕΚ πήρε τον βαθμό στο 90+6′ (vid)

Ένα από τα καλύτερα ματς της χρονιάς, δυστυχώς χωρίς κόσμο, διεξήχθη την Κυριακή (14/1) στην Opap Arena.

Ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ κατέβηκε αποφασισμένος για τη νίκη, όμως η ΑΕΚ κατάφερε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει και να μετρήσει λιγότερες απώλειες από το αθηναϊκό ντέρμπι.

Το “τριφύλλι” στο πρώτο ημίχρονο είχε χαμηλό ρυθμό το ίδιο και η ΑΕΚ ώσπου η “Ένωση” κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό, αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Γεντβάι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν το τέλος του πρώτο μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ξανά εντάσεις (μιλώντας πάντα για το ποδοσφαιρικό κομμάτι), το δεύτερο μέρος η ΑΕΚ σκόραρε με τον Λιβάι, όμως ακυρώθηκε για φάουλ του Σιμάνσκι. Οι ”πράσινοι” δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να κάνουν το 1-2 με τον Αράο να σκοράρει και να παγώνει την OPAP ARENA. Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση ο Φώτης Ιωαννίδης έκανε αρκετά τρεξίματα και βοήθησε αρκετά σε πολλά σημεία του γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα μέχρι… το 90΄ και να είναι αρκετά καλά στημένος στην άμυνα. Το “τριφύλλι” δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ΑΕΚ όπου πίεζε αλλά οι παίκτες των “πρασίνων” βρισκόντουσαν πάντα εκεί που έπρεπε και κάλυπταν κάθε σημείο του γηπέδου. Ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ ισοφαρίστηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 90+5΄ από πέναλτι.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα, ενώ συχνά πυκνά επέλεγε να σηκώσει στον αέρα την μπάλα, προκειμένου να βγει στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας.

Την ώρα που ο Παναθηναϊκός, πιέζοντας ψηλά κατάφερνε να κλείνει καλά τους χώρους, κυκλοφορόντας με υπομονή -και ψυχραιμία στην πίεση- την μπάλα, αλλά δίχως να μπορέσει να κάνει κι αυτός αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Στάνκοβιτς.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 15’, μέχρι να γίνει η πρώτη… υποψία φάσης, από πλευράς «πράσινων»… Με τον Αράο να τροφοδοτεί ωραία τον Βέρμπιτς, εκείνον να πατάει περιοχή, αλλά τον Βίντα να του βάζει το «στοπ» όταν εκείνος σούταρε.

Το σκληρό παιχνίδι και το χαμηλό τέμπο, όπως και τα πολλά χιλιόμετρα που έκαναν οι ποδοσφαιριστές διατηρήθηκαν και στη συνέχεια, ενώ στο 22’ ο Μπερνάρ κέρδισε την μπάλα κοντά στην περιοχή της «Ένωσης», έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά εκτός εστίας…

Αντιθέτως, η ΑΕΚ δεν λάθεψε στην πρώτη της ευκαιρία, δύο λεπτά μετά. Με τον Σιμάνσκι να βγάζει τη «βαθιά» μπαλιά για τον Γκαρσία, ο οποίος νίκησε, αρχικά, στο σπριντ τον Γεντβάι και ακολούθως τον Λοντίγκιν, για το 1-0!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να αφήσουν στοχευμένα μέτρα στον αντίπαλό τους, προφανώς για να τον «χτυπήσουν» σε μια ακόμα κόντρα. Έκαναν όμως και εύκολα λάθη, όπως στο 27’. Όταν ο Μαντσίνι πίεσε τον Στάνκοβιτς και τον ανάγκασε σε λάθος απομάκρυνση, κερδίζοντας την μπάλα στην περιοχή, αλλά επέλεξε να σουτάρει από πλάγια δεξιά στην κλειστή γωνία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση στο 31ο λεπτό, καθώς από την εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ στο δεύτερο δοκάρι και τη λάθος απομάκρυνση του Σιντιμπέ, ο Χουάνκαρ με σέντρα ακριβείας από αριστερά έδωσε τη δυνατότητα στον Γεντβάι να σκοράρει με κεφαλιά, κάνοντας το 1-1!

Από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» πήρε ψυχολογία, ανέβασε ακόμα περισσότερο την έντασή του, την ώρα η ΑΕΚ μάλλον έχασε την συγκέντρωσή της. Μάλιστα, είχε δύο ακόμα καλές φάσεις για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας κάνει την ανατροπή και μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο, στο 39’, από εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά, ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Βέρμπιτς σούταρε υπό πίεση, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την «Ένωση» να μπαίνει καλύτερα και να καταγράφει πρώτη τελική, την… πρώτη της μάλιστα μετά το 1-0. Στο 48’, με το φαλτσαριστό σουτ του Σιμάνσκι έξω από την περιοχή, που έδειχνε να ελέγχει πάντως ο Λοντίγκιν. Ενώ, δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Τσούμπερ να σουτάρει, ψηλά και άστοχα.

Ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι στο 56’, σε ανατροπή του Βέρμπιτς από τον Πινέδα μέσα στην περιοχή και αριστερά, ωστόσο Αλ Χακίμ και Μπέμπεκ έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν εκ νέου την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο και έχασαν φοβερή ευκαιρία για το 1-2 στο 63’. Όταν ο Μαντσίνι σέντραρε από δεξιά και ο Ιωαννίδης με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι, δεν μπόρεσε να βρει σωστά τη μπάλα, αστοχώντας…

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Κώτσιρας έκανε την κεφαλιά-πάσα στο όριο της μικρής περιοχής και ο Αράο με καρφωτή κεφαλιά «υπέγραψε» τη σπουδαία ανατροπή, υπέρ του Παναθηναϊκού!

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε τον Παναθηναϊκό που της άφησε την μπάλα και στο 73′ από τη σέντρα του Άμραμπατ, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 77′ ο Άμραμπατ πέρασε στον Σιντιμπέ, ο οποίος γύρισε ωραία για τον Γκαρσία που σούταρε πάνω από την εστία του Λοντίγκιν.

Στο 89′ σέντρα του Γιόνσον, με τη μία το γύρισμα του Σιντιμπέ, η μπάλα πέρασε μπροστά από τον Γκαρσία που δεν μπορούσε να την προλάβει.

Στο τρίτο λεπτό Σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζέκα, αλλά ο Αλ Χακίμ άφησε το ματς να συνεχιστεί. Ο Σουηδός κλήθηκε από το VAR να ελέγξει τη φάση και άλλαξε την απόφασή του δίνοντας πέναλτι για την Ένωση. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 2-2!

Η ΑΕΚ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή, όταν ο Μάνταλος σούταρε έξω από την περιοχή, ο Λοντίγκιν έδιωξε με δυσκολία και ο Αραούχομε σουτ είδε τον Βαγιαννίδη να βάζει την προβολή και να αποτρέπει την ανατροπή!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Ρότα, Σιμάνσκι (79’ Γιόνσον), Αμραμπατ (79’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63’ Μάνταλος), Πινέδα (63’ Αραούχο), Τσούμπερ (79’ Πισάρο), Λιβάι Γκαρσία.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (78’ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρ (78’ Ζέκα), Μαντσίνι (75’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (86’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (75’ Λημνιός).