Πέρασε και από τον Λαγκαδά ο Φίλιππος Βέροιας (photos+βαθμολογία)

Μια ακόμη σπουδαία νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας στον 3ο όμιλο της National League 1, αυτή τη φορά στον Λαγκαδά (61-54).

Σε έναν δυνατό αγώνα που αναμενόταν να κινηθεί σε χαμηλό σκορ, η ομάδα της Ημαθίας δεν έχασε σε καμία φάση τον έλεγχο του αγώνα και όντας “οδηγός” του σκορ, έφτασε στην τέταρτη διαδοχική νίκη, σε μια σειρά αγώνων που θα καθόριζαν σε μεγάλη βαθμό την τελική εικόνα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι βάσεις της νίκης μπήκαν ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με “double score” ο Φίλιππος προηγούταν με 12-6, ενώ όντας ακόμη πιο εύστοχος στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με +9 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-20 υπέρ του.

Ο Ερμής προσπάθησε να πλησιάσει και στην τρίτη περίοδο “ψαλίδισε” τη διαφορά, ωστόσο οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και υπερασπίστηκαν το προβάδισμα μέχρι την τελική νίκη.

Ακολουθεί η σπουδαία εντός έδρας αναμέτρηση το ερχόμενο Σάββατο (10/2, 17:00) με τη ΔΕΚΑ, η οποία κλείνει τη σειρά των ντέρμπι και εφόσον ολοκληρωθεί με επιτυχία, θα εδραιώσει τον Φίλιππο στη δυάδα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Τα δεκάλεπτα: 6-12, 20-29, 39-44, 54-61

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 7, Γκέλιος 6, Λαζάρου 1, Παπαδόπουλος Σ. 4, Μάρουσιτς 7 (1), Σουτζόπουλος 11 (1), Χρυσανθάκης 2, Σμυρλής, Ταζόπουλος 16.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 11 (1), Αποστολίδης 2, Ξενιτίδης 15 (3), Κάτζος 14 (2), Κοτσάνος 4, Φλιάτης 3, Καραγιώργος, Μπένας 10 (2), Μελαδιανός 2.