Volley League : Συνέχισε το σερί και στην Πολίχνη ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Πολίχνη του τοπικού Πήγασου με 0-3, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα στην αρχή, 8-11. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έκαναν στα μέσα την ανατροπή, 14-13. Με πίεση στην υποδοχή των γηπεδούχων, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας στην τελική ευθεία και πάλι το προβάδισμα, 17-19. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα των δύο πόντων, με τις δύο ομάδες να παίρνουν πόντους εναλλάξ. Έτσι με 23-25 οι παίκτες του Δικεφάλου έκαναν το 0-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Αν και η αρχή ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, στα μέσα ο ΠΑΟΚ έβγαλε το καλό του πρόσωπο και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, 11-16. Σ’ εκείνο το καλό του διάστημα, ο Δικέφαλος «έχτισε» την κυριαρχία του, διατηρώντας το προβάδισμά του έως την τελική ευθεία, 16-21. Με 0-3 σερί ο ΠΑΟΚ δημιούργησε οκτώ σετ μπολ, 16-24, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 17-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυναμικά, έχοντας ως στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, 5-11. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμά του έως και το 11-15, με τους γηπεδούχους σταδιακά να μειώνουν τη διαφορά με μικρά σερί, 16-17. Στην τελική ευθεία το σετ ισορρόπησε, 19-19, ωστόσο με Βαν Ντεν Ντρις και Γαλιώτο ο ΠΑΟΚ πήρε σαφές προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 19-22.

Κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος, οι παίκτες του ΠΑΟΚ με 21-25 έκαναν το 0-3, παίρνοντας ακόμα ένα «καθαρό» τρίποντο.