Μεγάλος Προμηθέας στην Ουγγαρία, μπήκε σε τροχιά πρόκρισης | HIGHLIGHTS

Σημαντική νίκη για την πρόκριση του στα πλέι οφ του Basketball Champions League από τον Όμιλο L, στον οποίο μετέχει, επίσης, από ελληνικής πλευράς η ΑΕΚ, πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας στην Ουγγαρία επί της Χάποελ Χολόν (74-65).

Είναι η δεύτερη νίκη στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της φάσης των «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τον Προμηθέα, ο οποίος έφτασε στην επικράτηση με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 49-38.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου όταν η ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας με επιμέρους σκορ 16-9 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Χάντερ Χέιλ, τέσσερις του Χάιμε Ετσενίκε και ένα τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς τελείωσε το δεκάλεπτο στο +5 (50-45).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με γκολ φάουλ του Άντονι Κάουαν που έφερε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 8 πόντους (53-45). Νέο καλάθι του Κάουαν έδωσε την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας διψήφιο προβάδισμα (55-45) με 7’ και 29’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Στο 33’ ο Προμηθέας με τρίποντο του Χέιλ ανέβασε τη διαφορά στους 13 (58-45) και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την επικράτηση ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 24-9 από το 36-34 υπέρ των γηπεδούχων του 25’.

Η ισραηλινή ομάδα αντέδρασε μείωσε με τρίποντο του Ντριού Κρόφορντ στους 4 (61-57) με 3’ και 58’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο Χέιλ απάντησε αμέσως με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (64-57) και ο Ετσενίκε ανέβασε τη διαφορά στους 9 (66-57) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.

Χάποελ Χολόν (Σερφ): Άρτζι 18 (3), Κρόφορντ 5 (1), Ντόσον 18 (4), Χανόκι 4, Χάρις 7 (1), Μπερνς 4, Μισγάβ 4, Βάνχουιν 5 (1)

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 18 (2), Χέιλ 16 (4), Τζόουνς 10 (2), Ρέινολντς 5, Στίβενς 8 (10 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Κόφι 6 (10 ριμπ.), Ετσενίκε 9, Κόνιαρης, Πλώτας