Super League 2 : Επιβλητικός στη Μυτιλήνη ο Λεβαδειακός

Ο Λεβαδειακός έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρωτιά ενόψει play off, περνώντας σαν…σίφουνας το Σάββατο (10/2) από τον «Ταρλά»

Κόντρα σε έναν Αιολικό που αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ και στη συνέχεια έχασε τη συνοχή του, η ομάδα της Βοιωτίας επικράτησε με σκορ 3-0 και έφτασε τους 45 βαθμούς, έξι περισσότερους από τη δεύτερη ΑΕΛ.

Για τους νησιώτες, αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι Ζιβοΐνοβιτς και Ιγκνιάτοβιτς, ενώ για τους “πράσινους” σκόραρε ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς, που αποκτήθηκε πρόσφατα από τα Χανιά.

Παιχνίδι κέντρου στο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τον Αιολικό να απειλεί στο 6ο λεπτό με τον Ζιβοΐνοβιτς.

Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολέτο στο 10ο λεπτό, μετά από επαφή του Κριμιτζά με τον Συμελίδη.

Στο 28ο λεπτό ο Κωστή αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 32’ ο Αιολικός ζήτησε πέναλτι σε βάρος του Σαραντίδη, με τον διαιτητή να δείχνει τη συνέχεια του αγώνα. Στο 45’ η ομάδα της Λιβαδειάς έκανε δύο τέρματα της με τον Τσιριγώτη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σρνιτς.

Ο Τριανταφυλλάκος που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ στο 51’, με την μπάλα να ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ και στο 58’ οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα προ κενής εστίας μετά από σουτ του Ιγκνιάτοβιτς.

Ο Λεβαδειακός πέτυχε το 0-3 ξανά από το σημείο του πέναλτι με σκόρερ τον Μπαΐροβιτς στο 88’.

Αιολικός (Σλόμπονταν Κριτσμάρεβιτς) : Ντόκιτς, Γιόκε, Ενομό, Ιγκνιάτοβιτς, Καρανίκας, Κριμιτζάς (76’ Καγκελίδης), Σρνιτς (46’ Τριανατφυλλάκος), Σαραντίδης (68’ Μουχάλης), Ουνγιαλίδης, Ζιβογίνοβιτς (56’ Μπαλογιάννης), Τριανταφύλλου

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μεχία, Πίρινεν, Κωστή (62’ Γκουστάβο), Λιάγκας, Κουάδρα (86’ Γιαννιώτας), Συμελίδης (86’ Ντεντάκης), Πολέτο (62’ Γκεζάλι), Τσιριγώτης (71’ Μπαΐροβιτς)