Γ Εθνική : Μια ακόμη πολύτιμη νίκη για τη Μύκονο

Μια πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε την Τετάρτη (21/2) η Μύκονος.

Στο εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής στη Γ Εθνική, η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου επικράτησε με 3-1 της Μαρκό και έφτασε τους 35 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον 11ο της βαθμολογίας Ιάλυσο.

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” του Νίκου Μπαδήμα έχασαν κι άλλο έδαφος, καθώς παραμένουν εντός της επικίνδυνης ζώνης με 28 βαθμούς.

Πολύ καθοριστικό αποδείχτηκε το γκολ που σημείωσε ο Ημαθιώτης στην καταγωγή, Μάκης Παπαδόπουλος ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 39ο δευτερόλεπτο, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους, που ήταν αναγκασμένοι να “κυνηγούν” το σκορ από πολύ νωρίς.

Σαν να μην έφτανε αυτό για το Μαρκό, στο 15ο λεπτό, στην προσπάθεια του να απομακρύνει, ο Μαρκοπουλιώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ανεβάζοντας τον δείκτη δυσκολίας στο σημερινό παιχνίδι.

Η προσπάθεια ανασύνταξης από πλευράς φιλοξενούμενων δεν στέφθηκε από επιτυχία, παρά την είσοδο του Μπάμπη Παυλίδη στο 37ο λεπτό.

Μάλιστα, στο 41′ ο Ζγκούρι ήταν αυτός που ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ (3-0) για τη Μύκονο, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Νίκος Μπαδήμας προχώρησε σε αλλαγές προσώπων αλλά και συστήματος, χωρίς όμως να κατορθώσει η ομάδα της Ανατολικής Αττικής να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα.

Αυτό τελικά ήρθε στο 84′, με αυτογκόλ του Κόρτσαμ από πλευράς Μυκόνου και ήταν το τελευταίο στο ματς, που κρίθηκε υπέρ των νησιωτών.

ΑΕ Μυκόνου (Βαγγέλης Βλάχος) : Διαμαντής, Σπυρόπουλος, Κατσούλης, Ιωσηφίδης, Αρκούδας (82′ Κόρτσαμ), Παπαδόπουλος (77′ Καλογεράς), Ζγκούρι, Ράγια, Γκούφας, Πινέιρο (72′ Ρέτσος), Πάγια

ΓΣ Μαρκό (Νίκος Μπαδήμας) : Βουτσελάς, Χριστοφιλόπουλος, Μαρκοπουλιώτης (46′ Φρέρης), Ριτσοτάκης, Αλεξίου, Κιούσης, Πιετρής (37′ Παυλίδης), Μωραϊτάκης (58′ Λαζαρίδης), Μπότης (65′ Γκαρτζονίκας), Καλλέργης (46′ Γιαννιτσάνης), Σάμιος