Super League : Η Κηφισιά “σόκαρε” τον Παναθηναϊκό και άλλαξε τα δεδομένα στην κορυφή! (vids)

Λίγα 24ωρα μετά το “μεθύσι” της πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την Κηφισιά στη Λεωφόρο για την 24η αγωνιστική της Super League.

Οι “πράσινοι” γνώρισαν τη δεύτερη σερί απώλεια στον βαθμολογικό πίνακα και βρίσκονται πλέον στο -3 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Ο Παλάσιος έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» με γκολ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, η αποβολή του Σένκεφελντ με απευθείας κόκκινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες.

Όπως συνέβη στο παιχνίδι με τη Λαμία έτσι και τώρα, με αντίπαλο την Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη και τα πλήρωσε χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη του πρωταθλήματος.

Από νωρίς, η ομάδα του Τερίμ ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και αναζήτησε διαδρόμους, προς την καλά οχυρωμένη εστία της Κηφισιάς. Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 22’ όταν η έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, παραβίασε το τείχος που είχαν στήσει οι παίκτες της Κηφισιάς, αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Αναγνωστόπουλου. Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν υπομονή στο παιχνίδι του και υιοθέτησε αυτή τη λογική. Καλή στιγμή στο 32’ με τον Ιωαννίδη να μην κάνει καλή επαφή με την μπάλα, έπειτα από κάθετη του Κώτσιρα. Στο επόμενο λεπτό, Αναγνωστόπουλος και Παλάσιος συγκρούστηκαν και βρέθηκαν στο έδαφος, δίχως να υπάρχει κάτι μεμπτό στη φάση. Καλή στιγμή για την Κηφισιά (πρώτη) στο 36’ με τον Αράο να ανακόπτει τον Οζέγκοβιτς.

Το γκολ για τους «πράσινους» ήρθε στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, σε μία φάση τρανζίσιον, με τον Φώτη Ιωαννίδη να πραγματοποιεί τρομερή κάθετη στην «πλάτη» των αμυντικών της Κηφισιάς, με αποδέκτη τον Παλάσιος, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το 1-0. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Παναθηναϊκό να έχει βρει το γκολ, κάτι που αποτελούσε ζητούμενο.

Οι ποδοσφαιριστές του Τερίμ ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να τελειώσουν τη «δουλειά». Η Κηφισιά συνέχισε με την ίδια προσήλωση στην άμυνα και ήταν εμφανές πως έψαχνε να βγάλει κάτι καλό από τις αντεπιθέσεις της. Ωραία συνεργασία από τους παίκτες του Παναθηναϊκού στο 59’ με τον Λημνιό να συνδυάζεται με τον Παλάσιος και τον Αργεντίνο να πλασάρει εύστοχα για το 2-0, ένα γκολ το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως οφ σάιντ έπειτα από έλεγχο του VAR.

Στο 64’ τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκαν, καθώς ο Μπαρτ Σένκεφελντ δέχτηκε κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τετέι.

Ο Λοντίγκιν πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα στο 68’ αποσοβώντας το γκολ για την Κηφισιά.

Ό,τι όμως δεν κατάφερε η Κηφισιά με τον Μιλίσεβιτς σε αυτή τη φάση, το πέτυχε ένα λεπτό μετά, με τον Αράο να παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας και να σημειώνει ένα τρομερό αυτογκόλ. Μετά την αποβολή και το γκολ, οι παίκτες της Κηφισιάς πατούσαν με άλλη ψυχολογία στον αγωνιστικό χώρο.

Νέα καλή στιγμή για την Κηφισιά, με σουτ του Μιλίσεβιτς στο 76’ το οποίο απέκρουσε και πάλι ο Λοντίγκιν. Παρά το μειονέκτημα, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Η συνεργασία του Γερεμέγεβ με τον Ιωαννίδη, έφερε τον δεύτερο πρόσωπο με το τέρμα, με τον Αναγνωστόπουλο να αρνείται το γκολ στο 85ο λεπτό.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (92’ Αιτόρ), Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν Πέρεθ (67’ Ούγκο), Κώτσιρας, Μπακασέτας (76’ Μαντσίνι), Παλάσιος, Λημνιός (76΄ Γερεμέγεβ), Ιωαννίδης.

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Μποτία (74’ Παρράς), Tσάπαν (16’ Βαφέας), Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς, Τσανάτζια, Μπαρμπόσα, Πρίτσας (46’ Γιόβαντσιτς), Μενέντες (62’ Μπιφουμά), Κλωναρίδης, Οζέγκοβιτς (62’ Τετέι)