LaLiga : Επέστρεψε στις νίκες και τη δεύτερη θέση η Χιρόνα (vid)

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών η Χιρόνα, που έκαμψε την αντίσταση της Ράγιο Βαγιεκάνο και επέστρεψε ξανά στη δεύτερη θέση της LaLiga.

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες, η ομάδα του Μίτσελ πανηγύρισε τη νίκη (3-0) χάρη στα γκολ των Τσιγκάνκοφ (52′) και Σάβιο (90+1′, 90+5′) για την 26η αγωνιστική της La Liga και άφησε πίσω της, την Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως δυσκολευόντουσαν στο κομμάτι της δημιουργίας, με μοναδική καλή στιγμή τους στο πρώτο μέρος να είναι αυτή στο 37′, με την κεφαλιά του Ερέρα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντιμιτριέφσκι.

Στην επανάληψη όμως η Χιρόνα βρήκε τον τρόπο να γίνει απειλητική και στο 52′ άνοιξε το σκορ με τον Τσιγκάνκοφ. Στο 76ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Σαβάρια αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Μίτσελ στις καθυστερήσεις «καθάρισε» το ματς, με τον Σάβιο να σκοράρει δις και να διαμορφώνει το τελικό 3-0.