Basket League : Πέρασε από την Πάτρα το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Τη 13η νίκη του σημείωσε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 74-63 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την 20ή αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ενώ η πατρινή ομάδα παραμένει στην τελευταία.

Με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Τόμπσον ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Περιστερίου ενώ για την πατρινή ομάδα που έχει δύσκολο έργο για την παραμονή ο Όσμπορν τελείωσε με 18 πόντους.

Με επιθετική αιχμή τον Κόουλμαν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη του Περιστερίου (6 στο 10’) και πήραν προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (21-18). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και με σημείο αναφοράς τον Νέιτ Ρένφρο που είχε 10 πόντους- 6 ριμπάουντ έκαναν επιμέρους σκορ 16-6 πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το προβάδισμα 34-27.

Με τον ίδιο τρόπο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς στην επανάληψη, με αποτέλεσμα ν’ ανεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους (50-35) στο 26’, έπειτα από κάρφωμα του Τόμπσον ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 16-8. Οι παίκτες του Περιστερίου συνέχισαν την εξαιρετική δουλειά στις δύο πλευρές του γηπέδου, τη στιγμή που ο Απόλλωνας δεν μπορούσε ν’ ακολουθήσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Το 58-43 της τρίτης περιόδου έδωσε το πλεονέκτημα στο Περιστέρι να μπει με σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

To +20 (70-50) στο 34’ έδωσε στην ομάδα των δυτικών προαστίων μία διαφορά ασφαλείας, προκειμένου ο Βασίλης Σπανούλης να διαχειριστεί το rotation στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί προσπαθούσαν να μειώσουν και να κλείσουν το ματς με την καλύτερη δυνατή εικόνα και το μυαλό στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους αφού η αποστολή της παραμονής δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο. Με επιμέρους 11-2 (72-61) ο Απόλλωνας φρόντισε ν’ αυξηθεί το ενδιαφέρον στο τέλος αλλά χωρίς ν’ απειλήσει περαιτέρω τους φιλοξενουμένους.