Bundesliga : Στα πέντε γκολ σταμάτησε η Μπάγερν, νίκη παραμονής για Ουνιόν (vid)

Μια εβδομάδα μετά το 8-1 επί της Μάιντς, η Μπάγερν Μονάχου έφτασε σε νέα ευρεία νίκη στην Bundesliga, επικρατώντας εκτός έδρας -με ανατροπή- της ουραγού, Ντάρμσταντ με 5-2. Τραυματισμός και αναγκαστική αλλαγή για Χάρι Κέιν, λίγο πριν τη λήξη.

Η Μπάγερν Μονάχου μείωσε στο -7 από την πρωτοπόρο και αήττητη, Λεβερκούζεν, η οποία, όμως, έχει ματς λιγότερο (δοκιμάζεται την Κυριακή (17/03) στην έδρα της Φράιμπουργκ).

Πρωταγωνιστής των Βαυαρών ήταν ο Τζαμάλ Μουσιάλα με δύο γκολ και μία ασίστ, ενώ ο Χάρι Κέιν με γκολ και ασίστ ήταν σε ένα ακόμη ματς από τους κορυφαίους. Ο Άγγλος επιθετικός, όμως έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 82′, αποχωρώντας με πρόβλημα τραυματισμού, έχοντας χτυπήσει στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Σ’ ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, ήταν λογικό να έχει αρκετη νευρικότητα και λιγότερη ποιότητα κυρίως στο πρώτο μέρος. Όμως στο τέλος επικράτησε η ομάδα που άφησε πίσω τη νευρικότητα και βρήκε την ποιότητα. Με κορυφαίο τον Όρονσον η Ουνιόν πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί της Βέρντερ με 2-1 παίρνοντας τεράστια βαθμολογική ανάσα, που φέρνει και ηρεμία στο σύνολο του Μπιέλιτσα.

H απίθανη Άουγκσμπουργκ ισοφάρισε το ρεκόρ συνεχόμενων νικών στην ιστορία της στην Bundesliga μετά το εκτός έδρας 3-1 επί της Βόλφσμπουργκ και “κρυφοκοιτάζει” το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Για τρεις μήνες και 11 παιχνίδια η Βόλφσμπουργκ χωρίς νίκη, έντονη αμφισβήτηση για τον προπονητή της, Νίκο Κόβατς και σενάρια για αντικατάσταση του.

Η Μάιντς συμπλήρωσε 119 χρόνια ζωής και ήθελε στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής να πάρει τη νίκη κόντρα στην Μπόχουμ, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Το πρώτο ημίχρονο, μπορεί να μην είχε αξιόλογες ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές, καθώς αμφότερες είχαν δώσει βάρος κυρίως στην άμυνα, όμως οι γηπεδούχοι, κέρδισαν πέναλτι με τον Λι, σε μαρκάρισμα του Μπαρνάρντο στις καθυστερήσεις. Ο Μπούρκαρντ, ήταν εύστοχος από τη λευκή βούλα και έκανε το 1-0 με το τρίτο φετινό του γκολ.

Xάιντενχαϊμ και Γκλάντμπαχ είχαν από ένα καλό ημίχρονο, σκόραραν και μοιράστηκαν τους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι, έμειναν χωρίς νίκη για πέμπτη σερί αγωνιστική, ενώ δεν έχουν κερδίσει στα πέντε τελευταία ματς στο γήπεδό τους. Η Γκλάντμπαχ, έμεινε σε τρίτη σερί ισοπαλία και έχει κερδίσει ένα από τα εννέα τελευταία ματς πρωταθλήματος, αλλά και κανένα από τα τελευταία εννέα εκτός έδρας. Αμφότερες πάντως, παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, επτά αγωνιστικές πριν τη λήξη της σεζόν.