Basket League (7-12) : Νέο «στοπ» του Απόλλωνα στην AEK | HIGHLIGHTS

Τέλος σε ένα σερί εννέα διαδοχικών ηττών έβαλε ο Απόλλωνας που επικράτησε με 89-79 της ΑΕΚ στην Πάτρα για τη 2η αγωνιστική των Playouts της BasketLeague.

Οι Πατρινοί που δεν μπορούν να αποφύγουν τη 12η θέση, είχαν καλύτερο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά προβλήματα των αντιπάλων τους και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τις 13 Ιανουαρίου όταν είχαν επιβληθεί και πάλι των «κιτρινόμαυρων». Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να αποσπαστεί από τους αντιπάλους της στην κούρσα για τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ενώ ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος σε ισάριθμες επισκέψεις στην Πάτρα.

Ο Τσαντ Μπράουν με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μάλικ Όσμπορν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Τζος Πέρκινς με 17 πόντους και τον Τρέβορ Μπλοντίν με 14. Για την ΑΕΚ που τελείωσε το παιχνίδι με 25% (8/32) τρίποντα, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 20 πόντους με 5/11 τρίποντα, ο Τσέισον Ραντλ 17 πόντους (6/11 σουτ) και ο Γιάννης Κουζελογλου 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Απόλλωνας άρχισε να χτίζει διαφορά. Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα άστοχη μένοντας χωρίς καλάθι εντός παιδιά για πάνω από πέντε αγωνιστικά λεπτά, παίρνοντας σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με double score (26-13). Κουζέλογλου και Κουζμίνσκας έδωσαν επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους που ροκάνισαν τη διαφορά (30-22), όμως οι Πατρινοί είχαν λύσεις ώστε να συντηρούν τη διαφορά ασφαλείας. Είτε από την περιφέρεια με τους Πέρκινς, Μπλόντιν είτε κοντά στο καλάθι με τον Μπράουν, ο Απόλλωνας συνέχισε να προηγείται και πήγε στα αποδυτήρια με 50-42.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα με την ΑΕΚ να χάνει τη μάχη των ριμπάουντ – αποχώρησε τραυματίας και ο Αγραβάνης- αλλά να είναι πολύ άστοχη πίσω από τα 6,75μ. Επτά σερί πόντοι από τον Όσμπορν έφεραν τον Απόλλωνα στο +15 (65-50) που έκλεισε την τρίτη περίοδο με 75-58. Στο 32′ ο Μπράουν έστειλε τον Απόλλωνα στο +19 (70-69), με την ΑΕΚ να βγάζει αντίδραση και με ένα γρήγορο σερί 10-0 να πλησιάζει σε 79-70. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των αντιπάλων τους ξεφεύγοντας με 89-72 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.