Serie A : Στο 87′ έχασε τη νίκη παραμονής η Κάλιαρι (vid)

Μια μεγάλη νίκη έχασε μέσα από τα χέρια της η Κάλιαρι.

Η ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου (αγωνίστηκε βασικός) προηγήθηκε με 2-0 της Γιουβέντους και έδειχνε ικανή να κάνει ένα μεγάλο βήμα παραμονής, όμως η Μεγάλη Κυρία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 87′ και μάλιστα με αυτογκόλ του Ντοσένα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε έξι λεπτά πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Τζιανλούκα Γκαετάνο στο 30′ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και στο 36′ ο Γέρι Μίνα έγραψε το 2-0 με τον ίδιο τρόπο.

Οι «μπιανκονέρι» δεν απείλησαν διόλου στο πρώτο μέρος και αφυπνίστηκαν στην επανάληψη, κόντρα στους νησιώτες. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς με όμορφη εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 61ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στη συνέχεια, αλλά να μην είναι αποτελεσματικοί.

Τη λύση έδωσε… άθελά του ο Αλμπέρτο Ντοσένα στο 87, όταν σε σέντρα από αριστερά επιχείρησε να διώξει, όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!