LaLiga : “Κραχ” της Ατλέτικο στο Mendizorroza! (vid)

Η Ατλέτικο και η Μπιλμπάο κοντράρονται το τελευταίο διάστημα ποιος θα…χάσει τους περισσότερους βαθμούς!

Η Αλαβές έριξε νέο «χαστούκι» στην Ατλέτικο Μαδρίτης, επικράτησε με 2-0 πετυχαίνοντας δύο πανέμορφα γκολ και έβαλε σε μπελάδες την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στη μάχη της τετράδας.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού, με τον Μπεναβίντες να πιάνει ένα απίθανο πλασέ εκτός περιοχής, νικώντας τον Όμπλακ για το 1-0.

Η Ατλέτικο, μετά το αρχικό «σοκ», άφησε όλο το πρώτο μέρος ανεκμετάλλευτο, χωρίς να έχει καμία ουσιαστική φάση για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα δεν παρουσίασε κάποια αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά δεν ήταν απειλητικοί και βρήκαν την πρώτη καλή ευκαιρία σε όλο το ματς μόλις στο 77’, όταν ο Λίνο σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Σιβέρα μπλόκαρε.

Οι «ροχιμπλάνκος» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά «ξύπνησαν» αργά και δεν βρήκαν τον χρόνο για να φτάσουν στην ισοφάριση. Μάλιστα, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Ριόχα στις καθυστερήσεις, γνωρίζοντας την ήττα.

Έτσι, η ομάδα του Σιμεόνε έμεινε στους 61 βαθμούς και μόλις στο +3 από την πέμπτη Αθλέτικ Μπιλμπάο. Από την άλλη, η Αλαβές επέστρεψε στις νίκες, έφτασε τους 35 βαθμούς και πήρε μία βαθιά… ανάσα παραμονής.