Basket League (7-12) : Περίπατος για την Καρδίτσα (vid)

Άνετη επικράτηση για την Καρδίτσα με 95-67 επί του Απόλλωνας Πάτρας για την 4η αγωνιστική των Playouts της Basket League.

Πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και πρώτος σκόρερ ο Μακ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την πατρινή ομάδα ο Όσμπορν σταμάτησε στους 20 πόντους.

Με αιχμές τους Μακ, Γιάνκοβιτς και ΜακΚάλουμ και εξαιρετική απόδοση στις δύο πλευρές του παρκέ, η Καρδίτσα έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση από τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-0 με σερί που ολοκλήρωσε ο ΜακΚάλουμ. Από κει και πέρα η πατρινή ομάδα προσπάθησε ν’ αντιδράσει βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση αλλά το έργο της είχε γίνει πολύ δύσκολο, ώστε να μπορέσει ν’ ακολουθήσει. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου συνέχισαν με το γκάζι πατημένο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 28 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (59-31).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης μπορεί να έπεσε, όχι όμως και η διαφορά που ήταν πάνω από τους 30 πόντους. Όπως γίνεται αντιληπτό το ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία αλλά και ωραίες φάσεις για τον κόσμο που το παρακολουθούσε.

Tα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67.