Με…φόρα από την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference ο Ολυμπιακός, 2-1 τον ΠΑΟΚ

Το…μεθύσι του Ολυμπιακού για την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League, μάλλον δεν τον επηρέασε καθόλου και με πειστική εμφάνιση, νίκησε τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική των play off.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που γνώρισαν την αποθέωση από τους φίλους τους στο “Καραϊσκάκη, πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (27′ Κίνι, 61′ Μάρτινς) κόντρα στον μέτριο “δικέφαλο”, που μένει πίσω στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν να μειώσει το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάρκος Αντόνιο.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά λάθη εκατέρωθεν, όμως ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.  Στο 10′ οι “ερυθρόλευκοι” σκοράραν με τον Ναβάρο αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off side.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και στο 15′ ο Ποντένσε εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ πίσω από τη μεσαία γραμμή, ο Ναβάρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας και βρήκε ξανά δρόμο προς τα δίχτυα, το οποίο όμως ακυρώθηκε ξανά καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και στο 25′ ο Κουλιεράκης έσπρωξε το Ναβάρο μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να δίνει πέναλτι. Ο Κοτάρσκι απέκρουσε το πέναλτι του Ποντένσε, στην επαναφορά όμως ο Κίμι “έγραψε” το 1-0.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, με τους “ερυθρολεύκους” να ξεκινούν στο δεύτερο με ένα σουτ του Ναβάρο, που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η πρώτη απειλή στην εστία του Τζολάκη ήρθε στο 50ό λεπτό, στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάισον που πέρασε μερικά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Στο 61′ οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Ποντένσε και Όρτα βγήκαν στην κόντρα και ο Μάρτινς πλάσαρε μέσα από την περιοχή για το 2-0. Στη φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στο 67′ ένα σουτ του Ποντένσε κατέληξε εκτός εστίας, το ίδιο και το συρτό που επιχείρησε στο 70′.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Στο 77′ σέντρα του Μπάμπα, η μπάλα κόντραρε και ο Τζολάκης απέκρουσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Παρά τις προσπάθειες, ο “δικέφαλος” σκόραρε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς έκανε την ασίστ στον Μάρκος Αντόνιο, ο οποίος με προβολή “έγραψε” το τελικό 2-1.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Κίνι (90+4′ Βέζο), Άμπεϊ, Ρέτσος, Όρτα (85′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Ποντένσε, Μάρτινς (78′ Μασούρας), Τσικίνιο (79′ Έζε), Ναβάρο (85′ Ελ Κααμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Μπάμπα, Σάστρε (79′ Ότο), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μεϊτέ (74′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον (79′ Μάρκος Αντόνιο), Ζίφκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (60′ Σαμάτα)