Basket League (7-12) : Νίκησε στο Λαύριο το Μαρούσι και πάει σε “τελικό” στο Παλατάκι (vid)

Μία νίκη μακριά από την είσοδο στα Playoffs της Basket League βρίσκεται το Μαρούσι καθώς επικράτησε με 90-76 του Λαυρίου για την τέταρτη αγωνιστική των Playouts.

Από τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Μαρούσι την τελευταία αγωνιστική των Playouts θα προκύψει η ομάδα που θα κλείσει την οκτάδα των Playoffs. Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ο Χιλ με 36 πόντους ενώ από το Λαύριο ο Μουρ σημείωσε 18.

Σε παράσταση για έναν ρόλο προσπάθησε να μετατρέψει από νωρίς την αναμέτρηση το Μαρούσι. Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσια μέχρι το 3’ (10-10) αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-4, με συνέπεια να προηγηθούν με 22-11 έπειτα από καλάθι του Γούνταρτ. Με κορυφαίο τον Χιλ που είχε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό, σε αντίθεση με το Λαύριο που δεν είχε καλά δημιουργία κι 7 λάθη στο ημίχρονο (30-45).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους στις αρχές της τρίτης περιόδου και να επιστρέψουν κάνοντας επιμέρους σκορ 23-19, ωστόσο οι παίκτες του Αμαρουσίου ήταν μία ταχύτητα πάνω διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (64-53). Το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε τυπική διαδικασία από ένα σημείο κι έπειτα αφού το Μαρούσι μπήκε μπροστά με 76-58 στο 34’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ορφέα Στασινού.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.