Φινάλε με νίκη αλλά χωρίς αντίκρισμα για την ΑΕΚ (vids)

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της απέναντι στη Λαμία, αλλά ο ΠΑΟΚ πέρασε και από το “Κλεάνθης Βικελίδης” και στέφθηκε εκείνος πρωταθλητής Ελλάδας. Η Ένωση επικράτησε της ομάδας της Φθιώτιδας με 3-0 και έκλεισε τη σεζόν με νίκη χωρίς αντίκρυσμα, καθώς έμεινε στη δεύτερη θέση.

Η Ένωση με τα γκολ των Λιούμπισιτς, Τσούμπερ και Σιμάνσκι έκλεισε τη σεζόν νικηφόρα με 3-0 επί της Λαμίας στην κατάμεστη OPAP Arena, όμως την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ περνούσε με 1-2 από την έδρα του Άρη και κατακτούσε εκείνος τον τίτλο. Παρά την απογοήτευση, το κοινό της Νέας Φιλαδέλφειας χειροκρότησε ζεστά τον Αλμέιδα και τους παίκτες στο φινάλε, με τους κιτρινόμαυρους να γυρίζουν όλες τις εξέδρες και να ανταποδίδουν.

Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή και προηγήθηκε με τον Ρόμπερτ Λιούμπισιτς στο 20ό λεπτό έπειτα από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Άμπραμπατ.

Στο 40ό λεπτό οι κιτρινόμαυροι έκαναν το 2-0. Ο Γκαρσία έκανε επέλαση στην περιοχή της Λαμίας από τα δεξιά και γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι. Ο Άμραμπατ δεν μπόρεσε να εκτελέσει, το έκανε όμως ο Τσούμπερ, ο οποίος σκόραρε.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση συνέχισε να έχει υπό τον έλεγχο της το ματς και πέτυχε ένα γκολ στις καθυστερήσεις με τον Σιμάνσκι, χάρη στο οποίο κλείδωσε το τρίποντο.

Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως άπαντες στη Νέα Φιλαδέλφεια είχαν το μυαλό τους στην Θεσσαλονίκη, περιμένοντας αυτό που δεν… ήρθε. Το γκολ του Άρη δηλαδή. Το οποίο λίγο έλειψε να πετύχει ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 95ο λεπτό, όταν και αστόχησε από τη μικρή περιοχή να φέρει το ματς στα ίσια.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Ρότα (46′ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς (67′ Αραούχο), Άμραμπατ (61′ Ελίασον), Γκαρσία (61′ Πόνσε), Τσούμπερ (67′ Γκατσίνοβιτς).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (85′ Κορνέζος), Τζανδάρης, Σαντάνα (85′ Σιμόν), Τερεζίου (67′ Μαρτίνεθ), Σλίβκα, Λέικ (46′ Νούνιες), Μάλτσι (74′ Τσούκαλος).