Ο Ποντένσε κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό και έβαλε…φιτίλια στον Παναθηναϊκό! (vids)

Απέδρασε στην κυριολεξία από τη Λεωφόρο ο Ολυμπιακός, διατηρώντας την 3η θέση!

Ο Παναθηναϊκός, με τον Χρήστο Κόντη για πρώτη φορά στον πάγκο του, τα… γκρέμισε όλα ενώ ήταν μπροστά με 2-0. Δύο ενέργειες του Ποντένσε έβγαλαν τον Ολυμπιακό από το αδιέξοδο (2-2) και του έδωσαν με βεβαιότητα το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ιδανικός αυτόχειρας ήταν ο Παναθηναϊκός απόψε στη Λεωφόρο, καθώς δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε μέχρι το 73’, παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 2-2 στον Ολυμπιακό ο οποίος με το αποτέλεσμα αυτό κατέκτησε την τρίτη θέση.

Πλέον το τριφύλλι για να βγει στην Ευρώπη θα πρέπει να κατακτήσει το Κύπελλο στον τελικό με τον Άρη.

Στο ξεκίνημα του ντέρμπι κατέστη σαφές ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, με τον Χρήστο Κόντη να επαναφέρει το αγωνιστικό πλάνο που υπήρχε επί των ημερών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Το χτίσιμο του παιχνιδιού είχε ίδια κατεύθυνση, τα ρίσκα ήταν ελεγχόμενα και η κατοχή της μπάλας γινόταν με παρεμφερή τρόπο, με συνέπεια οι πράσινοι να ελέγχουν το ματς από το ξεκίνημά του.

Ο Ολυμπιακός είχε ως σημείο αναφοράς τον Φορτούνη, αλλά γινόταν απειλητικός κυρίως σε καταστάσεις τρανζίσιον, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο έχοντας δίκαια το σκορ υπέρ του (1-0) χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπακασέτα στην τελευταία φάση (45+5’).

Το πέναλτι κέρδισε ο Μαντσίνι από τον Ρίτσαρντς, έχοντας πάρει την πάσα από τον Μπακασέτα στο χώρο από πλάγια και δεξιά.

Το τριφύλλι είχε τη μερίδα του λέοντος στις υποσχόμενες ευκαιρίες, με τον Γερεμέγεφ να αστοχεί σε δύο τετ α τετ (4’ και 26’) απέναντι στον Τζολάκη, ο οποίος έβγαλε το σουτ του Μαντσίνι στο 39’ και με τον Μπακασέτα να σουτάρει στο κάθετο δοκάρι στο 44’.

Ο Ολυμπιακός είχε μία καλή στιγμή στο 26’ με τον Κώτσιρα να βάζει την κόντρα στο σουτ του Φορτούνη και τον Λοντίγκιν να αποκρούει στο 45’ το σουτ του Ποντένσε, ενώ στο 30’ ο Καρβάλιο δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα σε κεφαλιά εξ επαφής από σέντρα του Ροντινέι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μεντιλίμπαρ αντικατέστησε τον Καρβάλιο με τον Ιμπόρα, με τους Πειραιώτες να δείχνουν βελτιωμένο πρόσωπο και να απειλούν στο 51’ με τον Ελ Κααμπί να σουτάρει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 55’ ο Αράο έκανε τραγικό λάθος, αλλά ο Ορτα που έκλεψε καθυστέρησε να σουτάρει και κατόπιν έπεσε μόνος του στην περιοχή.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματά του με πανέμορφη ενέργεια και σουτ του Μπερνάρ έξω από την περιοχή στο 59’ (2-0)!

Ο Ποντένσε στο 67’ ισοφάρισε τα δοκάρια με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 73’ με υπέροχο σκαφτό πλασέ μείωσε το σκορ σε 2-1.

Οι πράσινοι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν από το 77’ με τον Βιλένα σε θέση αριστερού μπακ εξαιτίας τραυματισμού του Χουάνκαρ.

Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 81’ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Γιόβετιτς να νικάει στον αέρα τον Κώτσιρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 89’ ο Ποντένσε με αντιαθλητικό τρόπο χτύπησε τον Πέρεθ, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και προκάλεσε γενική σύρραξη για λίγα λεπτά μεταξύ των παικτών. Τα χειρότερα αποφεύχθηκαν από τους ψυχραιμότερους με το ντέρμπι να ολοκληρώνεται με έντεκα λεπτά καθυστερήσεων και χωρίς νικητή.

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (77’ Ζέκα), Τσέριν (65’ Βιλένα), Πέρεθ, Μπακασέτας, Μαντσίνι (66’ Παλάσιος), Γερεμέγεφ (77’ Σπόραρ), Μπερνάρ (77’ Βέρμπιτς)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ρίτσαρντς (76’ Κίνι), Καρβάλιο (46’ Ιμπόρα), Έσε, Όρτα (62’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (62’ Μαρτίνς), Ελ Κααμπί (90+9’ Μασούρας), Ποντένσε