Serie A : Νίκη με Λουκάκου για τη Ρόμα, αλώβητη στο San Siro η Λάτσιο (vids)

Με γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο 79′, η Ρόμα επιβλήθηκε της Τζένοα με 1-0 στο «Ολίμπικο», στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Serie A.

Την πρώτη απώλεια απέναντι στη Λάτσιο μετά από 4 σερί νίκες στο Σαν Σίρο είχε σήμερα η πρωταθλήτρια Ίντερ. Αυτό που απέφυγε η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν η εντός έδρας ήττα από τη Λάτσιο, με το ματς της 37ης αγωνιστικής (προτελευταία) της Serie A να τελειώνει ισόπαλο με σκορ 1-1.

Ο Ολλανδός διεθνής Ντένζελ Ντούμφρις ήταν αυτός που «έσωσε την παρτίδα» για τους «νερατζούρι» στο 87ο λεπτό, περίπου 25 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι «λατσιάλι», που σήμερα είχαν κάτω από το δοκάρια τους τον Προβεντέλ και όχι τον Μανδά, είχαν προηγηθεί με τον Καμάντα στο 32′, ενώ στο 4΄ το γκολ που είχε σημειώσει ο Καστεγιάνος δε μέτρησε μετά τη χρήση του VAR.