Serie A : Με φόρα από την κατάκτηση του Europa League η Αταλάντα, εκτός Ευρώπης η Νάπολι! (vid)

Την νίκη με 3-0 πανηγύρισε η Αταλάντα επί της Τορίνο και ανέβηκε στη 4η θέση της βαθμολογίας, κάτι που σημαίνει πως άφησε εκτός Champions League τη Ρόμα, η οποία χρειαζόταν τους «μπεργκαμάσκι» να τερματίσουν στη 5η θέση, για να πάρει και αυτή ένα εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Όσον αφορά την «γκρανάτα», για να βγει Ευρώπη θα πρέπει η Φιορεντίνα να κατακτήσει το Conference League.

Στο 24’ η Αταλάντα έφτασε μια ανάσα από το να πάρει το προβάδισμα, αλλά το σουτ του Ντε Κέτελαρ από καλή θέση πέρασε μόλις άουτ, ωστόσο στο 26’ η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς ο Σκαμάκα με υπέροχο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Τζεμέλο για το 1-0.

Μάλιστα, στο 43ο λεπτό, η «Ντέα» διπλασίασε το προβάδισμα της, όταν ο Λούκμαν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τζεμέλο, μετά το σουτ του Πάσαλιτς και με πλασέ από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στο 52’ οι «μπεργκαμάσκι» είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Σκαμάκα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Τορίνο έφτασε κοντά στο να μειώσει το σκορ, όμως το διαγώνιο σουτ του Μπελανόβα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρνεζέτσι.

Στο 60’ ο πορτιέρε της «γκρανάτα» μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Ντε Κέτελαρ, ενώ στο 66 η Αταλάντα είχε και δεύτερο ακυρωθέν γκολ, αυτή τη φορά με τον Λούκμαν. Στο 70’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Πάσαλιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να ευστοχεί για το 3-0. Στο 76’ ο Λούκμαν σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Η περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι, σε κάθε περίπτωση, υπέστη κάζο. Έπειτα από 14 χρόνια έμεινε εκτός Ευρώπης, αφού ολοκλήρωσε μία κακή σεζόν με το 0-0 εντός έδρας με την αδιάφορη Λέτσε.

Έτσι, η Τορίνο τερμάτισε ένατη, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία κι ελπίζει να επιστρέψει στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στο Europa Conference League.