Επιστρέφει στη Γ Εθνική ο Πανγυθεατικός, “μεθυσμένη πολιτεία” ο Πύργος Τριφυλίας για το καμάρι του! (vid)

Έγραψε ιστορία ο ΑΟ Μιλτιάδης!

Η ομάδα από τον Πύργο Τριφυλίας των 500 κατοίκων στη Μεσσηνία, πανηγυρίζει εδώ και λίγη ώρα την άνοδο της στη Γ Εθνική, μετά το εμφατικό (και μάλιστα με ανατροπή) 4-2 στην Κεφαλλονιά επί του Παλληξουριακού.

Το συγκρότημα του Ηλία Φωτόπουλου, που ιδρύθηκε το 1929, επιστρέφει στις Εθνικές κατηγορίες μετά το 2008, όταν είχε υποβιβαστεί έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες σεζόν στη Δ Εθνική. Ωστόσο, είναι η πρώτη φορά που θα συμμετέχει στην τρίτη τη τάξει κατηγορία!

Οι πρωταθλητές της ΕΠΣ Μεσσηνίας βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο Ληξούρι αλλά μέσα σε λίγα λεπτά και πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τους Μπάρκα και Σαραντόπουλο.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι όπου απέκρουσε ο Κωνσταντακόπουλος, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, με σκόρερ τους Αθανασόπουλο  και Καντούτση.

Μαζί με τον Μιλτιάδη, την άνοδο στη Γ Εθνική πανηγύρισε και ο Πανγυθεατικός, έναν χρόνο μετά τον υποβιβασμό του στην ΕΠΣ Λακωνίας.

Η ομάδα του Σταύρου Μανιάτη επικράτησε με 3-1 της Θύελλας Αμπελοκήπων στη Ζάκυνθο (55′ Γιαννόπουλος, 58′ Μανωλάκος, 74′ Παπασπυριδάκος) και με 11 βαθμούς συγκομιδή, επιστρέφει στις εθνικές κατηγορίες.