Απόλλων Πάτρας vs Παναθηναϊκός – Επτά πόντους ο Τσαρτσαρής

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα πέρασε ο Παναθηναϊκός στο “Μελίνα Μερκούρη”. Οι “πράσινοι” στον πρώτο τους αγώνα στο τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης” επικράτησαν του Απόλλωνα Πάτρας με 69-51, παίζοντας κατά διαστήματα πάρα πολύ όμορφο μπάσκετ. Ουσιαστικά το ματς τελείωσε από το δεύτερο δεκάλπετο, όπου ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή άμυνα και πολύ ωραίο ομαδικό μπάσκετ έκανε επι μέρους σκορ 23-13 και έβαλε τέλος στην σεμνή τελετή.

Από την αρχή του αγώνα ο Αργύρης Πεδουλάκης φρόντισε από την αρχή του αγώνα να δείξει την διάθεσή του για… πειράματα. Με τον Ούκιτς να κάνει την πρώτη του εμφάνιση με το “τριφύλλι” στο στήθος και τους Διαμαντίδη, Μασιούλις στην περιφέρεια, ενώ στην γραμμή των ψηλών βρέθηκαν οι Άντι Πάνκο και Κώστας Τσαρτσαρής.

Η αστοχία ήταν το μόνο πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο με τους “πράσινους” να παίρνουν μπρος από το… 8 και μετά με το δεκάλεπτο να “κλείνει” στο 13-7. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους ο “Άρτζι” έδωσε εντολή να περάσει η μπάλα στο “ζωγραφιστό” με τον Χίλτον Άρνστρονγκ (φωτ) να πετυχαίνει 6 σερί πόντους και να κάνει το 19-7. Η διαφορά άνοιγε συνεχώς, 27-9 με καλάθι του Μασιούλις ενώ το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 36-20.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός… αφέθηκε περισσότερο. Έχοντας τελειώσει το ματς από νωρίς οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν την ευκαιρία να προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Σχορτσανίτης και Άρμστρονγκ έκαναν τις μπασκέτες να κουνιούνται για… ώρα, ο Ούκιτς ξεδίπλωνε το πλούσιο ταλέντο του σε όλα τα επίπεδα, ενώ ο Απόλλωνας είχε αρκεστεί σε ρόλο θεατή μέχρι το τελικό 69-51

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 4, Μασιούλις 6, Άρμστρονγκ 12, Ούκιτς 5, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης, Κίτσεν 7, Κόμματος 1, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Σχορτσανίτης 17

Απόλλων (Μολφέτας): Μακόλουμ 2, Αργυρόπουλος 9, Καπερώνης, Γκραντ 2, Ουόκερ, Λιανός 4, Δανιήλ, Πέτροβιτς 12, Πελεκούδας, Γκόρντον 20, Μολφέτας, Τέρνερ 4