Ανατόλια – Φίλιππος Βέροιας 66-63

Την πρώτη ήττα γνώρισε η ομάδας του νομού μας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής με αντίπαλο το Ανατόλια. Ο Φίλιππος στο πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε με πολλά αμυντικά κενά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 41-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η διαφορά αυξήθηκε και στο 24’ η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους διαφορά (45-31). Στην συνέχεια ο Φίλιππος αφυπνίστηκε και παίζοντας ασφυκτική άμυνα κατόρθωσε να ροκανίσει την διαφορά και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 58-58.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, και ενώ το σκορ ήταν 66-63 υπέρ του Ανατόλια, ο Μπρόζος στο άστοχο σουτ των τριών πόντων που επιχείρησε δέχτηκε εμφανές φάουλ από τον αντίπαλο του χωρίς όμως αυτό να δοθεί από τους διαιτητές, οι οποίοι και δέχθηκαν τις έντονες διαμαρτυρίες σύσσωμου του Φιλίππου.

Διαιτητές :  Γερακίνης – Παργιαννόπουλος

Δεκάλεπτα :  23-17, 41-31, 50-47, 66-63

Ανατόλια : Παυλέας 11 (1), Μουτσιαράς 21 (3), Νησιώτης 15, Δάλφας 2, Βεργίνης 2, Τριανταφυλλίδης 6, Γαλανίδης 3, Κοιντσόγλου 6 (1).

Φίλιππος Βέροιας : Κοθράς 11(2), Τριχόπουλος 5(1), Κασαμπαλής 4, Μπρόζος 14(2), Ράπτης 12, Χρυσόπουλος 10(2), Πάλλης 4, Σιδηρόπουλος, Ορφανός 3(1)