Φίλιππος Μελίκης – ΑΕ Χαρίεσσας 5-0

Των Αλέξανδρου Δρένου και Ειρήνης Σωτηρίου

Ένας Φίλιππος από…άλλο πλανήτη εμφανίστηκε χθες το απόγευμα στο γήπεδο της Μελίκης, “φιλοδωρώντας” με 5 γκολ την ΑΕ Χαρίεσσας, που ομολογουμένως αποτελεί μία από τις ποιοτικότερες ομάδες της κατηγορίας. Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου επικράτησε κατά κράτος του αντιπάλου, φτάνοντας τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα και τα 31 γκολ υπέρ (4.5 γκολ ανά αγώνα!)

Ο 30χρονος κόουτς των γηπεδούχων επέλεξε το 4-2-3-1, με δύο δημιουργικά αμυντικά χαφ (Ντάμτσιο και Βενιόπουλο) αλλά και ταυτόχρονα ανασταλτικά. Κορυφή στην επίθεση αγωνίστηκε ο Πιτσάβας, ο οποίος δεχόταν βοήθειες από τις πτέρυγες, που συνέκλιναν συνεχώς προς την περιοχή (Μελιόπουλος, Κακαγιάννης).

Ο Δημήτρης Χαλκιάς επέλεξε το καθιερωμένο 4-4-2, με ενισχυμένο κέντρο και τους Βασίλη Καρασαρίδη και Τριανταφυλλίδη, εκτός από τα επιθετικά καθήκοντα, να γίνονται στηρίγματα στα χαφ, μετατρέποντας το σύστημα πολλές φορές σε 4-6-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την τύχη να έχουν όλους τους παίκτες σε πολύ καλή μέρα, προεξέρχοντος του Πασχάλη Μελιόπουλου, ο οποίος έκανε τα πάντα στον αγώνα, πετυχαίνοντας χατ-τρικ (φτάνοντας αισίως τα 9 στο πρωτάθλημα), αλλά δημιουργώντας πολλούς κινδύνους στα αντίπαλα καρέ, με τις επελάσεις του από αριστερά.

To Imathia Sports News βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο της Μελίκης και κατέγραψε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα. Παρακάτω δείτε τι έγινε στο παιχνίδι και ακολουθούν 150 περίπου φωτογραφίες(!) αλλά και εντυπωσιακά video.

Λεπτό προς λεπτό

8′ Κίτρινη στον Δραγουμάνο για σκληρό μαρκάρισμα στον Κακαγιάννη.

11′ Ασταθή απόκρουση Κωτσιόπουλου μετά από φάουλ του Τόσκα, η μπάλα κόρνερ.

13′ Κίτρινη Μελιόπουλος

19′ Απίστευτη φάση (δείτε video αργότερα). Ο Αντιφάκος κάνει βολέ, η μπάλα θα σκάσει λίγα μέτρα από σημείο του πέναλτι και η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Κωτσιόπουλου! Στην επαναφορά ο Βασίλης Καρασαρίδης θα επιχειρήσει γυριστό σουτ, η μπάλα άουτ.

21′ ΓΚΟΛ! Εντυπωσιακή προσπάθεια του Πιτσάβα, περνά δύο παίκτες και πλάσαρε ιδανικά τον Αντιφάκο (1-0).

25′ ΓΚΟΛ! Σέντρα πό δεξιά του Κακαγιάννη, κεφαλιά του Μελιόπουλου στη δεξιά γωνία του Αντιφάκου (2-0).

27′ Ωραίο σουτ του Μελιόπουλου, μπλοκάρει ο Αντιφάκος.

37′ Σουτ του Τόσκα με το αριστερό, θα μπλοκάρει στη γωνία του ο Κωτσιόπουλος.

40′ ΓΚΟΛ! Πολύ σκληρό φάουλ του Τόσκα στον Ρομάριο, αφήνει το πλεονέκτημα ο διαιτητής και ο Μελιόπουλος ανατρέπεται από τον Δραγουμάνο στο ύψος του πέναλτι. Εκτελεί ο “παθών”, 3-0.

46′ Μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ρίσσου στη θέση του Ρομάριο για τον Φίλιππο και Χαλκιάς αντί Θεοδωρόπουλου για τη ΑΕΧ.

48′ Καλό σουτ του Τεγούση έξω από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

55′ Κίτρινη κάρτα Συμεωνίδης.

58′ Πολύ δυνατό σουτ του Βενιόπουλου, λίγο άουτ.

63′ Αλλαγή για τον Φίλιππο. Ο Ανδρίτσος πέρνει τη θέση του Κακαγιάννη.

70′ Κάθετη του Φωτιάδη στον Τριανταφυλλίδη, πλασάρει και αποκρούει δύσκολα ο Κωτσιόπουλος.

74′ Σουτ του Βασίλη Καρασαρίδη μέσα από την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Κωτσιόπουλος σε κόρνερ.

75′ Αλλαγή για την Χαρίεσσα. Χρυσαφίδης στη θέση του Διτσόλα.

76′ ΓΚΟΛ! Πολύ ωραίο πλασέ του Ανδρίτσου στη γωνία του Αντιφάκου (4-0).

77′ Αλλαγή για την Χαρίεσσα. Μπαζάτης στη θέση του Δημήτρη Καρασαρίδη.

78′ Αλλαγή για τον Φίλιππο. Μαμουτόπουλος στη θέση του Ανδρίτσου.

84′ Πολύ ωραίο σουτ του Τριανταφυλλίδη από δεξιά, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κωτσιόπουλου.

86′ Ωραία αντεπίθεση από αριστερά για τον Φίλιππο, ο Μελιόπουλος μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει εύστοχα (5-0).

89′ Τετ-α-τετ του Βασίλη Καρασαρίδη, αποκρούει σε κόρνερ ο πορτιέρο της Μελίκης.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Τρέβλας, με βοηθούς τους κ. Παυλίδη και Κωστούλη.

Φίλιππος Μελίκης : Κωτσιόπουλος, Καραγκιοζόπουλος, Αράπος, Τενεκετζή, Ντάμτσιος, Βενιόπουλος, Τεγούσης, Κακαγιάννης (63′ Ανδρίτσος / 78′ Μαμουτόπουλος), Ρομάριο (46′ Ρίσσου), Μελιόπουλος, Πιτσάβας.

ΑΕ Χαρίεσσας : Αντιφάκος, Τσίπης, Συμεωνίδης, Θεοδωρόπουλος (46′ Χαλκιάς), Δραγουμάνος, Τόσκα, Φωτιάδης, Καρασαρίδης Δ. (77′ Μπαζάτης)χ, Διτσόλας (75′ Χρυσαφίδης), Καρασαρίδης Β., Τριανταφυλλίδης.