Μακεδονικός Κοζάνης – Λευκάδια 0-0

Ένας μαχητικότατος Μακεδονικός, με ευκαιρίες για γκολ και πολύ πάθος στο παιχνίδι του, σε αντίθεση με τα Λευκάδια, που απογοήτευσαν με την εμφάνιση τους, ήταν η εικόνα του αγώνα που διεξήχθη στο ΔΑΚ Κοζάνης, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Αυτό ήταν το τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για τον ΠΑΣ (δύο για το πρωτάθλημα και ένα για το Κύπελλο).

Οι παίκτες του Γιώργου Παπακώστα αγωνίστηκαν για τη νίκη, που θα τους…ξεκολλούσε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, τα δοκάρια όμως και ο Θέμης Κωνσταντινόπουλος σταμάτησαν τις όποιες προσπάθειες. Οι φιλοξενούμενοι, που είναι φανερό πως μετά το θεαματικό ξεκίνημα, περνούν μία περίοδο…κρίσης, ρίχνουν το βάρος τους πλέον στο μεγάλο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής, με τον ΦΑΣ Νάουσα στο γήπεδο των Λευκαδίων.

Φάσεις και γκολ

10′ Κόρνερ του Μπρέγκου από τα αριστερά, ο Παπαστεργίου πιάνει γυριστή κεφαλιά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βαρυτιμίδη.

21′ Εκτέλεση φάουλ του Μπρέγκου, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

32′ Και πάλι ο Μπρέγκου σε εκτέλεση φάουλ, εντυπωσιακή απόκρουση Βαρυτιμίδη.

42′ Κίνηση από αριστερά του Κουτούλα, σουτάρει με δύναμη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

44’ Δυνατό σουτ του Κουμπούρα, ο Κωνσταντινόπουλος θα πέσει και θα διώξει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

53′ Φάουλ του Καλαϊτζίδη και πάλι ο Βαρυτιμίδης σε ετοιμότητα.

60′ Σέντρα του Σαββούδη από δεξιά, ανάποδο ψαλίδι του Κουτούλα, η μπάλα άουτ.

68′ Κόρνερ Μπρέγκου, κεφαλιά του Πίτου, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

70′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία του Κατσίκα, αφύλακτος στο ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

90+2′ Αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μαντζώλας θα σημαδέψει το αριστερό δοκάρι του Κωνσταντινόπουλου.

Μακεδονικός Κοζάνης : Βαρυτιμίδης, Κουμπούρας (90’ Αποστολίδης), Μαντζώλας, Μαλούτας,  Σαριόγλου, Κυπίρτογλου, Κατσίκας, Αργυρόπουλος, Σαββούδης (83’ Ζαχαριάδης), Τσαμπούρης, Κουτούλας.

Λευκάδια : Κωνσταντινόπουλος, Σπυριδωνίδης, Κουβατσίδης (84’ Μισαηλίδης Π.), Πασχώνης, Μπρέγκου, Πίτος, Συμπεθέρης, Ίντος, Παπαστεργίου (46’ Πετρίδης), Πέτγαζλης (46’ Σιδηρόπουλος), Καλαϊτζίδης.