Κύπελλο Ελλάδος

SKODA Ξάνθη – Εθνικός Γαζώρου (5-4 πέν.) Βασικός ο Βασιλακάκης

ξανθη φασηΣυγκλονιστική εξέλιξη είχε ο επαναληπτικός ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Γάζωρο στα Πηγάδια, με τους Ακρίτες να γλιτώνουν τα εγκεφαλικά στα πέναλτι, όπου επικράτησαν τελικά 5-4, έπειτα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Δύο ευκαιρίες να «κλέψουν» την πρόκριση έχασαν οι Σερραίοι στην ψυχοφθόρο διαδικασία! Με Βέροια στους «16» η ομάδα του Ουζουνίδη.

Εισήγηση να μην συμμετάσχει η Ξάνθη ποτέ ξανά στον θεσμό του Κυπέλλου ενδέχεται να κάνει ο Χρήστος Πανόπουλος, ο οποίος κάθε χρόνο υποφέρει. Λίγο έλειψε να υποφέρει και φέτος κάνοντας μαύρες γιορτές, εντούτοις ο Σωτήρης Λυμπερόπουλος και το άγχος των παικτών του Εθνικού Γαζώρου στις τελευταίες, κρίσιμες εκτελέσεις, επανέφεραν τις καρδιές στις θέσεις τους.

Τα τελευταία δύο χρόνια, οι Ακρίτες αποκλείστηκαν από Εθνικό Αστέρα και Πανσερραϊκό, ομάδες Football League και λίγο έλειψε να την πατήσουν και φέτος. Έπειτα από ένα ματς που δεν προμήνυε τόσο συγκλονιστική εξέλιξη, Ξάνθη και Εθνικός οδηγήθηκαν στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι. Την τρομακτική, αρχικά, ευστοχία και το τέσσερα στα τέσσερα από αμφότερες τις πλευρές, ακολούθησε σωρεία χαμένων εκτελέσεων. Ο Εθνικός είχε δύο φορές την ευκαιρία να κάνει το μπαμ, αλλά ο Ναλμπάντης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Σαββίδης νικήθηκε από τον Λυμπερόπουλο. Όταν λοιπόν ο Γεωργιάδης κλήθηκε να εκτελέσει το τελευταίο πέναλτι των φιλοξενούμενων, με άγχος πλέον καθώς κυνηγούσε την ισοφάριση, το άγχος τον έπνιξε. Οβίδα, οριζόντιο και τέλος το όνειρο για τους Σερραίους…

Το ματς δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για την Ξάνθη. Κάθε άλλο μάλιστα, καθώς στο 23′ προέκυψε παγωμάρα από το πουθενά. Ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης κινήθηκε μέσα στην περιοχή της ακριτικής ομάδας όπως… παλιά και αφού ξεμαρκαρίστηκε επιχείρησε συρτή σέντρα. Ο Γούτας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, ωστόσο αντί να την απομακρύνει ή έστω να παραχωρήσει κόρνερ, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Άσχημες μνήμες ξύπνησαν στα Πηγάδια (βλέπε Πανσερραϊκό στο περσινό ματς Κυπέλλου) και ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν έκρυβε τον εκνευρισμό του στον πάγκο. Για αρκετά λεπτά μετά το γκολ του Εθνικού, οι γηπεδούχοι έψαχναν, αλλά δεν έβρισκαν τα πατήματά τους.

Οι οδηγίες και ενδεχομένως και οι φωνές του Εβρίτη προπονητή κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας έπιασαν τόπο. Η Ξάνθη ήταν πολύ επιθετική και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Σημαντικό ρόλο στο να αλλάξει εντελώς η μορφή του αγώνα έπαιξε η είσοδος του Μαρσελίνιο αντί του Μαρκόφσκι. Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ ορεξάτος παρά το τσουχτερό κρύο και αναστάτωσε την άμυνα των Σερραίων. Από τα πόδια του, μάλιστα, ξεκίνησε και το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μαρσελίνιο έβγαλε μια σέντρα από αριστερά στο 61′ και η μπάλα έφτασε στα πόδια του Πλατέλλα. Αυτός σούταρε με τη μία, ο Ονουάτσι έβαλε την κόντρα μέσα από τη μικρή περιοχή και το 1-1 έβαλε τις καρδιές των οπαδών και του Ουζουνίδη στις θέσεις τους.

Θα περίμενε κανείς ότι αυτό το γκολ θα έφερνε και το… επόμενο. Ναι μεν η Ξάνθη το αναζήτησε, έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά το 2-1 δεν έγινε ποτέ και ο επαναληπτικός οδηγήθηκε στην παράταση (1-1 και το πρώτο ματς στις Σέρρες). Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ξάνθη διατήρησε την υπεροχή και στον έξτρα χρόνο, αποφεύγοντας όμως να ρισκάρει πολύ, προκειμένου να φυλάξει και τα… μπόσικα. Το μισάωρο πέρασε χωρίς να αλλάξει κάτι και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί η αγωνία χτύπησε κόκκινο… Στο τέλος, η Ξάνθη ήταν αυτή που χαμογέλασε, ωστόσο αν και τώρα το μάθημα δεν της γίνει μάθημα, δεν θα της γίνει ποτέ…