K20 - K17 - K15

Super League K20 – Τι έγινε στην 4η αγωνιστική

υποδομης κ20-κ17ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 – Ατρόμητος  Κ20  1-0 : Σαφώς καλύτερη ήταν η ομάδα Κ20 του ΠΑΣ Γιάννινα και ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο, καθώς επικράτησε δίκαια επί του Ατρόμητου με 1-0. Δυο ημίχρονα, δυο διαφορετικές εικόνες έδειξαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο των Ιωαννίνων. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με φάση για την κάθε ομάδα χωρίς να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η ομάδα του των Ηπειρωτών μπήκε με «άγριες» διαθέσεις και συνεχώς «πολιορκούσε» τα καρέ του Ατρόμητου. Τελικά ευτύχησε στο 63΄ να ανοίξει το σκορ με προσωπική ενέργεια του Χαρίση όπου και διατήρησε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 : Κολιοφούκας, Πανταζής, Φίλιος, Τάχιας, Ιωάννου, Φαρμάκης, Μουσκάι, Γιάκος (87′ Βασιλείου), Νάκος, Χαρίσης (77′ Αναστασιάδης), Πασχάλης (69′ Παπαρούνας)

Ατρόμητος Κ20 : Κούνης, Καραγιάννης, Τζιτζικαλάκης, Κωστούλας, Βαρδακώστας, Παναγιωτόπουλος, Δηλαβέρης (46′ Κουβάτσης), Τσατσόπουλος (69′ Ζουζούλης), Μπαστακάς, Δήμος, Χατζηστάμου (56′ Ζήνωνος)

Άρης Κ20Λεβαδειακός Κ20  2-2 Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της ομάδας Νέων του Άρη απέναντι στην αντίστοιχη του Λεβαδειακού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Βοιωτοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 7’ με τον Κάπο, αλλά στο 63’ ο Μπάλιος με απ’ ευθείας φάουλ έφερε το ματς στα ίσια και στο 71’ ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε προβάδισμα στους «κίτρινους». Ωστόσο, το «συγκρότημα» της Λιβαδειάς πήρε την ισοπαλία, με γκολ του Τόπι στο 79’.

Άρης Κ20 : Μάντζαρης, Στατής, Μπιμπισίδης, Γιαννίτσης, Βόσδου, Λεμονής, Αντωνίαδης (72’ Φούσκας), Μπάλιος, Παπακώστας (84’ Σάλτας), Κτιστόπουλος, Κατσαμάγκας (57’ Ρότα).

Λεβαδειακός Κ20 : Ντελέκος, Κυπραίος, Σακκάς, Αθανασιάδης, Αντωνίου, Φιοράλντο, Σπάρος (59’ Καψάσκης), Τόπι, Βελέντζας (73’ Αργυρόπουλος), Πέπας, Κάπος (86’ Σμυρναίος).

Πλατανιάς Κ20Παναθηναϊκός Κ20  4-1 : Η ομάδα νέων του Παναθηναϊκού γνώρισε την πρώτη της ήττα ύστερα από τρεις νίκες, με 4-1 από τον Πλατανιά. Οι πολλές απουσίες, τα αμυντικά κενά και το “νεκρό” πρώτο ημίχρονο στοίχισαν στην ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου, η οποία βρέθηκε να χάνει στο 34′ με 4-0 και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει ένα γκολ με τον Γιαννιτσάνη στο 80′. Μόλις στο 2′ οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα με τον Σούκια να πλασάρει τον Γκέκα και να κάνει το 1-0. Στη συνέχεια ένα 10λεπτο ήταν αρκετό για να… τελειώσει το ματς. Στο 24′ ο Τσοντάκης διπλασίασε τα τέρματα για τον Πλατανιά, στο 30′ ο Μπεριάν έκανε το 3-0, ενώ στο 34′, ο Τσίτας με πλασέ διαμόρφωσε το 4-0.

Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με 10παίκτες (58′), λόγω αποβολής του Μπουρμπάκη. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ με τον Γιαννιτσάνη στο 80′, με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ να μειώνει σε 4-1.

Πλατανιάς Κ20 : Κοκκαλάς, Κοκονάκης, Ντεντάκης, Γαλανίδης, Χαλκιαδάκης, Κολομπάκης, Μπουρμπάκης, Σούκιας, Τσοντάκης, Μπεριάν, Τσίτας.

Παναθηναϊκός Κ20 : Γκέκας, Αθανασόπουλος (46′ Αγγελόπουλος Γ.), Μυρθιανός, Τριανταφυλλόπουλος Α., Τζανουλίνος, Αναστασόπουλος, Μουζακίτης, Αγγελόπουλος Β., Γιαννιτσάνης, Νιούμαν, Ζαφειράκης.

Παναιτωλικός Κ20 – Εργοτέλης Κ20  2-1 : Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα U20 της Super League πανηγύρισε η ομάδα Νέων του Παναιτωλικού επικρατώντας 2-1 της αντίστοιχης του Εργοτέλη. Οι Κρητικοί ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Κούτρη, αλλά στο 37’ ο Σμίλτος έφερε το ματς στα ίσια για τα «καναρίνια» και στο 79’ ο Χαντάκιας έδωσε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους. Πάντως, η ομάδα του Ηρακλείου ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 78’ ο Ξημεράκης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Παναιτωλικός Κ20 : Τηλεμάχου, Χαντάκιας, Καραλής, Δημουλάς, Σμίλτος, Κωνσταντινόπουλος, Ζαρκάδας, Βασιλάρης, Ν. Αθανασίου (46’ Κολοκοτρώνης), Μήλιος (92’ Κοντογιάννης), Μεταξούλης (85’ Καμμένος).

Εργοτέλης Κ20 : Χανιωτάκης, Γενιτσαρίδης (77’ Παρθενιάδης), Σταυρακάκης, Ξημεράκης, Παντελάκης, Βογιατζής (46’ Σηφάκης), Κασαπάκης, Μπουρσέλης, Κούτρης, Μερτίρι, Μπερουασβίλι (64’ Φύτρος).

Ολυμπιακός Κ20 – Ξάνθη  Κ20  4-1 : Καταιγιστική ήταν η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, καθώς επιβλήθηκε με 4-1 της Ξάνθης στις εγκαταστάσεις του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και στο 25’ ο Βέργος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 30’ ο ίδιος έγραψε το 2-0. Πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Σιώπης πέτυχε το 3-0. Η Ξάνθη κατάφερε να μειώσει με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 46’ με τον Παπαδημητρίου σε 3-1, αλλά στο 64’ ο Γιάνκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός Κ20 : Στρέζος, Σωτηράκος, Βλάχος Κ., Βούρος, Βουτσιώτης, Βέργος, Τζίνο, Πασαλίδης, Σιώπης (53’ Γιάνκοβιτς), Παπασάββας (73’ Λάτσι), Γκούτσιος (46’ Σαλιακας)

Ξάνθη Κ20 : Γκαραβέλης, Κολλαράς, Χατζητερζόγλου, Παπαδιώτης, Καρυπιάδης, Πασχαλάκης, Παπαδημητρίου, Ψύρρας, Ορφανίδης Λ., Κούτρας (35’ Ορφανίδης Π. 75’ Δόντσος), Λάσπατζης (67’ Γούλας).

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα Κ 20 του ΟΦΗ επικρατώντας με 3 – 1 του Αστέρα Τρίπολης.

ΟΦΗ Κ20 – Αστέρας Τρίπολης Κ20  3-1 : Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13’ με το Μαραθιανό, με την ομάδα της Τρίπολης να ανταποδίδει στο 35’ με τον Καρυδόπουλο. Ο ΟΦΗ κατάφερε όμως να πάρει τη νίκη χάρη σε δύο τέρματα του Ροβίθη στο 56’ και του Σακλαμάκη στην εκπνοή του αγώνα.

ΟΦΗ Κ20 : Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Φαζός, Δαμιανάκης, Μπαμπουλάκης, Χύζι, Παπαδιός (27’ λ. τρ. Χρηστάκης), Βλαχάκης (91’ Γιαχάκης), Μανιδάκης (80’ Σακλαμάκης), Μαραθιανός, Ροβίθης.

Αστέρας Τρίπολης Κ20 : Λαδάς, Γογώνας (74’ Μυρσίνιας), Κυριακόπουλος, Καστριτσέας, Βαζούκης, Β. Γκίτζιας (79’ Τσιώλης), Χρήστου, Τογρού, Τσόφλιος, Καρυδόπουλος, Βελισσάρης.

Απόλλων Σμύρνης Κ20 – ΑΕΛ Καλλονής Κ20  0-1 : Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας με 0-1 πέτυχε η U-20 της Καλλονής στο Γήπεδο της Πεντέλης με αντίπαλο την αντίστοιχη του Απόλλωνα Σμύρνης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League ΟΠΑΠ U-20. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά έδειξε τις διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, στο 23ο λεπτό, με ένα πανέμορφο σε δημιουργία γκολ. Έπειτα από ένα έξοχο passing game στον άξονα βγήκε κάθετη μπαλιά στον Γιώργου και αυτός δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να γράψει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 63ο λεπτό ο Καρακλάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.  Παρ’όλα αυτά όμως στην υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού, η υποδειγματική αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν έδωσε χώρους στον αντίπαλο με αποτέλεσμα η Καλλονή να φύγει νικήτρια με 0-1 φτάνοντας τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, αυτόν με τον Ολυμπιακό.

Απόλλων Σμύρνης Κ20 : Αθανασίου, Ξανθόπουλος, Ζαχαρίου (78’ Μάντζιος), Μπούσκος, Σιγάλας, Ντούνης, Μπέντας, Καλλέργης (82’ Μαυρούδης), Ντάφλας, Φουκαράς (62’ Μιχαλάρης), Δημογιάννης

ΑΕΛ Καλλονής Κ20 :Γόμος, Καρακλάς, Ευαγγελιδάκης, Μπράκουλα, Πιπεράς Σπ., Ζωάννου, Μαγγανάς, Σοφιάνης (62’ Χατζηκλειδαράς), Κίστα (56’ Ιωαννίδης), Γιώργου (78’ Μούτσα)

Πανιώνιος Κ20 – Πανθρακικός Κ20 (αναβλήθηκε)