Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

Φίλιππος Μελίκης – Φίλιππος Μέσης 4-1

2013-09-18 16.04.42Ούτε…παραγγελία να είχαν το σκορ οι δύο ομάδες! Μέσα σε διάστημα τριών ημερών οι δύο Φίλιπποι συναντήθηκαν δύο φορές, στην ίδια έδρα και με το ίδιο σκορ! Μία…ομοβροντία συγκυριών στο γήπεδο της Μελίκης, με την ομάδα του Κώστα Παυλόπουλου να παίρνει τελικά την πρόκριση για τους “16” του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο κατάφεραν παρά το γκολ που δέχτηκαν από τον Πέτγαζλη στο 25ο λεπτό να δημιουργήσουν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Ιωακειμίδη, χωρίς όμως να καταφέρουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο δεύτερο μέρος πήρε το…όπλο του ο Έρβιν Μπούφι και με χατ-τρικ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ πολλές ήταν οι φορές που οι επιθετικοί των γηπεδούχων βγήκαν απέναντι από τον νεαρό Κατσαβό, ο οποίος λόγω της τιμωρίας του Γιάννη Θεοδωρίδη αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια των “βυσσινί”.

Η εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό

10′ Παράλληλη πάσα του Αμοιρίδη στον Γκαντζίδη, σουτ του τελευταίου η μπάλα μόλις άουτ.

12′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπούφι, κεφαλιά του Κακαγιάννη με τις γροθιές ο Κατσαβός.

20′ Βαθιά μπαλιά του Μουρατίδη στον Αμοιρίδη, ωραία κίνηση του τελευταίου στην μεγάλη περιοχή, απομακρύνει ο Τενεκετζή σωτήρια.

25′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Αναστασόπουλου, ο Πέτγαζλης κάτοχος της μπάλας και με σουτ θα ανοίξει το σκορ (1-0).

26′ Ένα-δύο του Μπούφι με τον Τσιούπρο, σουτ του τελευταίου θα αποκρούσει σε κόρνερ ο Κατσαβός.

30′ Εκτέλεση κόρνερ του Γιάννου, ο Καρασαββίδης θα κερδίσει τη μπάλα μετά από κόντρες, σουτ με δύναμη σε κόρνερ ο Ιωακειμίδης.

33′ Φάση διαρκείας και μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση κόρνερ του Τσακαλίδη, κεφαλιά του Μουρατίδη πάνω σε αμυντικό και στην αντεπίθεση ο Τσιούπρος θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Κατσαβό και παρόλο που θα καταφέρει να βγει σε κενό τέρμα θα στείλει τη μπάλα άουτ.

40′ Τετ-α-τετ ο Βοργιατζίδης, σωτήρια ο Ιωακειμίδης θα προλάβει και θα απομακρύνει.

46′ Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον άδικο χαμό του πατέρα του Ράπτη, παίκτη των ακαδημιών του Φίλιππου Μελίκης

48′ Εκτέλεση φάουλ του Μπούφι θα μπλοκάρει ο Κατσαβός.

53′ ΓΚΟΛ! Ο Πέτγαζλης θα πασάρει ωραία στον Μπούφι, πολύ ωραία προσποίηση του τελευταίου και σουτ για το 2-0.

59′ Εκτέλεση φάουλ του Πέτγαζλη, λίγο άουτ.

60′ Παράλληλη πάσα του Μπούφι στον αμαρκάριστο Πέτγαζλη, σουτ του τελευταίου η μπάλα σύριζα από το δοκάρι του Κατσαβού.

61′ ΓΚΟΛ! Η φάση για…χάιλαιτ που δυστυχώς δεν κατέγραψε η κάμερα του Imathia Sports News… Γέμισμα του Γιάννου πλάγια εντός της μεγάλης περιοχής, ο Βοργιατζίδης θα…απογειωθεί και με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι θα νικήσει τον Ιωακειμίδη (2-1).

65′ Σουτ του Τσιούπρου, θα αποκρούσει ο Κατσαβός και στην επαναφορά νέο σουτ του Μπούφι μόλις άουτ.

68′ ΓΚΟΛ! Σουτ του Μπούφι χωρίς πολύ δύναμη, ο Κατσαβός δεν θα υπολογίσει σωστά, η μπάλα θα περάσει κάτω από το σώμα του και θα καταλήξει στα δίχτυα (3-1).

74′ Πολύ ωραία κίνηση του Πέτγαζλη θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση και το σουτ που θα επιχειρήσει θα βρει το δοκάρι.

80′ ΓΚΟΛ! Δυνατό σουτ του Μπούφι εκτός περιοχής και η μπάλα στη γωνία του Κατσαβού (4-1).

86′ Σουτ του Βοργιατζίδη από καλή θέση, μπλοκάρει ο Ιωακειμίδης.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παρασίου και Χαλατζιούκα.

Φίλιππος Μελίκης : Ιωακειμίδης, Χαραλαμπίδης (62′ Ζέρης), Τενεκετζή, Καραγκιζόπουλος, Αναστασόπουλος (80′ Ντόβας), Μπούφι, Παπαδόπουλος, Τεγούσης, Κακαγιάννης, Τσιούπρος, Πέτγαζλης.

Φίλιππος Μέσης : Κατσαβός, Τζιβάρας, Αμοιρίδης, Μουρατίδης, Γκαντζίδης, Βοργιατζίδης, Καρασαββίδης (65′ Μπαλτζής), Παππάς, Τσακαλίδης (81′ Μυλωνάς), Γιάννου, Γκαντζούφας (71′ Ρόκκο).