K20 - K17 - K15

Super League Κ20 – Οι αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής

υποδομης κ20-κ17Αστέρας Τρίπολης Κ20 – ΑΕΛ Καλλονής  3-0 : Σπουδαία νίκη πήρε η ομάδα Νέων του Αστέρα Τρίπολης, καθώς επικράτησε 3-0 της ΑΕΛ Καλλονής. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν  στο 12’ με πλασέ του Χρήστου, ενώ στο 43’ ο Τογρού με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-0. Στο 58’ ο Καστριτσέας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πιέσουν. Όμως στο 84’ ο Χρήστου και πάλι με δυνατό σουτ εντός μεγάλης περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αστέρας Τρίπολης Κ20 : Παπουρτζής, Γογωνάς, Κυριακόπουλος, Καστριτσέας, Βαζούκης, Βελισσάρης, Χρήστου, Τογρού (67’Γκίτζιας), Τσόφλιος (81’ Τριανταφύλλης), Καρυδόπουλος (59’Μηλιώτης), Τσιώλης

ΑΕΛ Καλλονής  Κ20 : Γόμος, Ευαγγελιδάκης, Μαγγανάς, Brakulla, Πιπεράς, Καραμπάς, Ζωάννου, Γιώργου, Σοφιάνης, Κόστα, Muca. Αγωνίστηκαν και οι: Γιουκαρής, Γκαμάγκας, Λαμπράκης.

Ξάνθη Κ20 – Άρης Κ20  1-0 (Στο 60′ ο Βασίλης Φασίδης) : Αγχωτική νίκη πήρε η ομάδα Κ20 της Ξάνθης με 1-0 επί του Άρη στα Πηγάδια. Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, χωρίς πολλές φάσεις, αλλά στο 90’ ο Ιάσων Παπαδημητρίου έδωσε τη λύση στους Ακρίτες, που επέστρεψαν στις νίκες.

SKODA Ξάνθη Κ20 : Γκαραβέλης, Κολλαράς, Λάσπατζης (60’ Φασίδης), Χατζητερζόγλου, Παπαδιώτης, Καρυπιάδης, Γούλας (80΄Λαζαρίδης), Πασχαλάκης, Παπαδημητρίου, Ψύρρας (46’ Δόντσος), Ορφανίδης Λ.

Άρης Κ20 : Μάτζαρης, Βόσδου, Παπαφλωράτος, Μαζουλουξης, Μπιμπισίδης, Αντωνιάδης, Ρότα (80’ Κοντοβάς), Λεμονής, Μπάλιος, Κτιστόπουλος (60’ Ντούγκα), Παπακώστας (74’ Βασιλούδης).

Ατρόμητος Κ20 – Απόλλων Σμύρνης Κ20 1-3 : Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League Κ20 πανηγύρισε ο Απόλλων, επικρατώντας 3-1 των Νέων του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12’ με τον Δήμο, αλλά σε διάστημα επτά λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» γύρισε την αναμέτρηση. Αρχικά, στο 62’ ο Ντάφλας έφερε το ματς στα ίσια και στο επόμενο λεπτό, ο Φερεντίνος έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 69’ ο Ντάφλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ατρόμητος Κ20 : Κούμης, Καραγιάννης (44’ Κρητικός), Τζιτζικαλάκης, Αβραμίδης, Βαρδακώστας, Σιδηρόπουλος, Δήμος, Παναγιωτόπουλος (70’ Τσατσόπουλος), Μπαστάκος, Δηλαβέρης (44’ Κοβάτσης), Χατζηστάμου.

Απόλλων Σμύρνης Κ20 : Σταματόπουλος, Ξανθόπουλος, Ζαχαρίου (75’ Παρτάλης), Φερεντίνος, Σιγάλας, Ντούνης, Μπέντας, Φουκαράς (58’ Μεταλλίνος, 86’ Μπούσκος), Ντάφλας, Καλλέργης, Μαυρούδης.

Εργοτέλης Κ20 – Πανιώνιος Κ20  1-2 : Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα Νέων του Πανιωνίου, καθώς πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο της Κρήτης, επικρατώντας με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας του Εργοτέλη, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Η ομάδα του Δημήτρη Τερεζόπουλου αν και βρέθηκε πίσω στο σκόρ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το μάτς απο 1-0 σε 1-2.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκόρ στο ’43  με γκολ του Κούτρη με τον Πανιώνιο να απαντά στο ΄72 με τον Ντάγκρα. Οι κυανέρυθροι ολοκληρώσαν την ανατροπή με γκολ του Μπρέντι στο 89′. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Πανιωνίο που ξεκίνησε κάπως νωθρά, όμως φαίνεται να επανέρχεται δυναμικά πηγαίνοντας απο νίκη σε νίκη.

Εργοτέλης Κ20 : Δασκαλάκης, Γεννιτσαρίδης, Σταυρακάκης, Σηφάκης, Κασαπάκης, Παντελάκης, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Κουιρουκίδης (76′ Μερτίρι), Κριτσωτάκης (57′ Φουκαράκης), Κούτρης.

Πανιώνιος Κ20 : Πολίτης, Μέξη, Κοτσαλάς (Ρόπας 70′), Ευαγγέλου, Λουλάι, Γκίνης, Ντάγκρας (84′ Μουσάι), Πηνιώτης (63′ Καρκασίνας), Σταυροθανασόπουλος, Μπεγλεκτσής, Μπρέντι.

ΠΑΟΚ Κ20 – Πλατανιάς Κ20  5-0 : Το 5 στα 5 με νίκη 5-0 έκανε η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Πλατανιά, παιχνίδι που έγινε στη Λητή, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Ακόμη μια νίκη για την Κ20 του, που “καθάρισε” νωρίς τη νίκη με γρήγορα γκολ και επικράτησε με 5-0 του Πλατανιά. Με 5 “τρίποντα” σε 5 ματς, η ομάδα του Ίβιτς βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα με επίθεση-φωτιά, έχοντας πετύχει πλέον 17 γκολ, ενώ έχει δεχθεί μόνο 2! Τα 8 από αυτά έχει πετύχει ο Ευθύμης Κουλούρης, που άνοιξε σήμερα το σκορ μόλις στο 2′ με κατά μέτωπο επίθεση και εύστοχο πλασέ, ενώ ο ίδιος κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 15′, κερδίζοντας και την αποβολή του Πατρινάκη. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους…φουριόζους πιτσιρικάδες, που έκλεισαν το σκορ του ημιχρόνου με όμορφο συνδυασμό Κουλούρη-Δεληγιαννίδη και πλασέ του τελευταίου. Το 4-0 έγινε στο 75′ με ασύλληπτο αριστερό σουτ του Βασίλη Παπαδόπουλου και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων.

ΠΑΟΚ Κ20 : Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, Αναστασίου, Κιόσε, Πούγγουρας (68′ Τσελεπίδης), Πατράλης, Πολύζος, Σαββίδης (46′ Δημητριάδης), Δεληγιαννίδης (46′ Τσολακίδης), Παπαδόπουλος, Κουλούρης.

Πλατανιάς Κ20 : Πενταράκης, Κοκονάκης, Πατρινάκης, Ντεντάκης, Σούκιας, Χαλκιαδάκης, Κολομπάκης (64’ Μαυρεδάκης), Τσοντάκης, Μπεριάν, Τσίτας (41’ Χαραλαμπάκης), Γαλανίδης (76’ Μπένος).

Παναιτωλικός Κ20 – Ολυμπιακός Κ20  1-1 (Για 90′ ο Αργύρης Τούφας) : Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο ματς, είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και πέτυχε και ένα γκολ, ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέκαμψε στην επανάληψη κάνοντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε το παιχνίδι και είχε και τις ευκαιρίες να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Για τον Παναιτωλικό άνοιξε το σκορ ο Μεταξούλης στο 30’, με πλασέ μέσα από την περιοχή και για τον Ολυμπιακό έφερε το ματς στα «ίσια» ο Γκίνο στο 57’, μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ! Το φάουλ είχε κερδίσει με ωραία ατομική προσπάθεια ο Βουτσιώτης. Αξίζει να σημειωθεί ότι η είσοδος στο ματς των Βέργου, Παπασάββα και Γιάνκοβιτς, στο δεύτερο μέρος, ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ και να κατ’ επέκταση στη νίκη. Η ομάδα Νέων έπαιξε, πάντως, με αρκετές αλλαγές από το ευρωπαϊκό της ματς την Τετάρτη, κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Παναιτωλικός Κ20 : Τηλεμάχου, Χαντακιάς, Κωνσταντινόπουλος, Δημουλάς, Σμίλτος, Κοζάκης, Βασιλάρης, Παπουτσογιαννόπουλος, Μεταξούλης (79’ Κολοκοτρώνης), Μήλιος (90’ Κωστακιώτης), Ζαρκάδας (71’ Σιώρος).

Ολυμπιακός Κ20 : Χουτεσιώτης, Γκούτσιος, Τούφας, Βλάχος, Σωτηράκος, Βούρος, Ρέντζης (58’ Γιάνκοβιτς), Βουτσιώτης, Ιγνατίδης (57’ Βέργος), Γκίνο, Καναβέτας.

Λεβαδειακός Κ20 – ΠΑΣ Γιάννινα Κ20  2-2 (Για 90′ ο Γιάννος Πασχάλης) : Ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή. Ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ,  Κολιοφούκας, βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και έσωσε την ομάδα του από πολλά γκολ με εξαιρετικές αποκρούσεις. Η Λειβαδειά κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 27’ όταν μετά από σέντρα σουτ του Σπάρου, ο Τόπι με κεφαλιά έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε το παιχνίδι και σταδιακά απέκτησε την υπεροχή καταφέρνοντας στο 82’ να ισοφαρίσει όταν μετά από σέντρα του Πασχάλη, ο Παπαρούνας με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 88′ μετά από λάθος της άμυνας του Λεβαδειακού, έκλεψε την μπάλα ο Νάκος και με πλασέ πέτυχε το 1-2! Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από γέμισμα στη μεγάλη περιοχή, ο Κολιοφούκας πήδηξε με 3 επιθετικούς, έχασε την μπάλα (ζητήθηκε φάουλ από τους φιλοξενούμενους), ο διαιτητής άφησε τη φάση, νέο σουτ και απόκρουση του Κολιοφούκα, νέο σουτ και σφύριγμα για πέναλτι από τον διαιτητή που είδε τον Αλεξίου να τραβάει αντίπαλο στη μεγάλη περιοχή. Ο Πέππας ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 2-2 εν μέσω διαμαρτυριών από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.

Λεβαδειακός Κ20 : Ντελέκος, Βελέντζας, Σακκάς(80′ Γοργάκης) , Αντωνίου, Αθανασιάδης, Σολάντσι, Πέππας, Τόπι, Αποστολόπουλος (75′ Καψάσκης), Κάπος, Σπάρος (35′ Χουτζούκης)

ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 : Κολιοφούκας, Μουσκάι, Φίλιος, Τάχιας, Ιωάννου (41′ Φαρμάκης), Πανταζής, Αναστασιάδης (50′ Παπαρούνας), Γιάκος (50′ Αλεξίου), Νάκος, Χαρίσης, Πασχάλης.Π

Παναθηναϊκός Κ20 – ΟΦΗ Κ20  (αναβλήθηκε)