Α-Β-Γ Εθνική

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας – Φιλυριακός 4-0

CIMG7215To καλύτερο ξεκίνημα στη Β Εθνική πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Αγροτικού Αστέρα, που επιβλήθηκαν άνετα του Φιλυριακού Φλώρινας με 4-0 στο γήπεδο του Μακροχωρίου. Ο αγώνας δεν έγινε στην φυσική έδρα της ομάδας, καθώς το γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας δεν πήρε την άδεια από την ΕΠΟ, κανονισμός που ισχύει πλέον για όλες τις Εθνικές κατηγορίες του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Οι παίκτριες του Λάζαρου Παπαδόπουλου ήταν καταιγιστικές, έχασαν πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και παρόλο το φυσιολογικό…τρακ της πρεμιέρας κατάφεραν να πετύχουν μία μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη. Η ομάδα από την Φλώρινα, που αποτελεί μία από τις πλέον παραδοσιακές δυνάμεις του γυναικείου ποδοσφαίρου και με παρουσία 30 ετών στις εθνικές κατηγορίες, δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση και μοιραία ηττήθηκε από τις πολύ ανώτερες “πράσινες”.

Να σημειώσουμε πως ο προπονητής των φιλοξενούμενων Δημήτρης Ποζατσίδης είχε μόλις δύο επιλογές στον πάγκο, καθώς την αποστολή της ομάδας από την Φλώρινα ακολούθησαν 13 παίκτριες.

Λεπτό προς λεπτό

10′ Πρώτη καλή ευκαιρία με την Σπυριδωνίδου, η οποία στο τετ-α-τετ με την Σιώμου δεν θα καταφέρει να τη νικήσει.

14′ Κλέψιμο της Τσιλοφύτη στον άξονα, κακό όμως το σουτ που θα επιχειρήσει η μπάλα άουτ.

18′ Εκτέλεση κόρνερ της Κακαλέ, σουτ με τη μία για την Μουρατίδου, η μπάλα άουτ.

34′ Εκτέλεση φάουλ της Σπυριδωνίδου, η μπάλα μόλις άουτ.

37′ ΓΚΟΛ! Αδύναμο σουτ της Πολονίδου από αριστερά, οι αμυντικοί δεν θα καταφέρουν να διώξουν και η Σπυριδωνίδου θα επωφεληθεί για το 1-0.

41′ Σουτ της Μουρατίδου έξω από την περιοχή, λίγο άουτ.

43′ Σέντρα της Μουρατίδου, η Σπυριδωνίδου θα κατεβάσει ωραία, το σουτ όμως που θα επιχειρήσει θα περάσει άουτ.

46′ Αλλαγή για τον Αγροτικό, η Τσαγκαλίδου στη θέση της Παπαδοπούλου.

47′ ΓΚΟΛ! Ένα δύο Τσαγκαλίδου-Σπυριδωνίδου, σουτ της τελευταίας που θα αποκρούσει η Σιώμου, στην επαναφορά όμως η Κωνσταντινίδου θα κάνει με πλασέ το 2-0.

58′ Γέμισμα της Τσαγκαλίδου με στόχο την Σπυριδωνίδου, σουτ στην κίνηση της τελευταίας η μπάλα άουτ.

60′ Αλλαγή για τον Φιλυριακό, η Δόσιου στη θέση της Χαρίση.

61′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τις “πράσινες”, Σπυριδωνίδου και Πολονίδου δεν θα καταφέρουν να σκοράρουν εξ επαφής.

64′ Εκτέλεση πλαγίου από δεξιά για τις φιλοξενούμενες, κεφαλιά της Ιωαννίδου στο πρώτο δοκάρι, γυριστό σουτ της Βασιλείου θα αποκρούσει η Κανελλάκη.

70′ Αλλαγή για τις γηπεδούχους, η Ιωαννίδου στη θέση της Χαραλαμπίδου.

71′ Σουτ της Σπυριδωνίδου, η μπάλα στο δοκάρι.

76′ Γέμισμα της Στρίμπα από αριστερά, σουτ της Σπυριδωνίδου η μπάλα άουτ.

79′ Δεύτερη αλλαγή για τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, η Ζέρβα στη θέση της Κακαλέ.

84′ Τελευταία αλλαγή στον αγώνα, η Μπακάλη στη θέση της Κωνσταντινίδου.

86′ ΓΚΟΛ! Σέντρα της Σπυριδωνίδου από αριστερά, πλασέ της Ζέρβα και 3-0.

90+1′ ΓΚΟΛ! Ωραία ατομική προσπάθεια της Κιουτάχιαλη από δεξιά, παράλληλη πάσα στην Σπυριδωνίδου και το πλασέ θα βρει στόχο για το 4-0

Αρχικές συνθέσεις

Αγροτικός Αστέρας : Κανελλάκη,  Κακαλέ, Στρίμπα, Φείμ, Δρενοβιάδου, Μουρατίδου, Πολωνίδου, Κωνσταντινίδου, Κιουτάχιαλη, Σπυριδωνίδου, Παπαδοπούλου.
Φιλυριακός : Σιώμου, Χαραλαμπίδου, Κατή, Τσαμπάζη, Χαρίση, Ζήκου, Ιωαννίδου Ν., Βασιλείου, Καρατζά, Πεϊκου, Τσιλοφύτη.