Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-1

7518bbd0bb82ae75922b5afea86762aa_LΟ Παναιτωλικός άντεξε στην μεγάλη πίεση του Ατρόμητου και έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από το Περιστέρι, μένοντας για 7ο ματς αήττητος

Η ομάδα του Μάκη Χάβου ευτύχησε να… απαντήσει άμεσα στο 41′ με τον Καμαρά στο τέρμα του Παπαδόπουλου (36′) για τους Περιστεριώτες και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική. Αυτή ήταν η 7η σερί αγωνιστική που το «συγκρότημα» του Αγρινίου παρέμεινε αήττητη, ενώ το σερί του Ατρόμητου έφτασε στους 6 αγώνες χωρίς ήττα. Το «αστέρι» παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 18 πόντους, τέσσερις περισσότερους από τον Παναιτωλικό, που έπιασε στην 4η θέση τους Παναθηναϊκό, Πανθρακικό, Αστέρα Τρίπολης και Εργοτέλη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ράφαελ, όμως, στο 36′ ο Ουμπίντες έβγαλε μία ακόμα ασίστ και ο Παπαδόπουλος με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ για τους Περιστεριώτες. Ωστόσο, στην συνέχεια, ο Παναιτωλικός ανέβασε… στροφές και κατάφερε να απαντήσει άμεσα, μια και στο 41′ ο Καμαρά κατάφερε να περάσει την μπάλα από την… τρύπα της βελόνας, ήτοι κάτω από τα πόδια του Σηφάκη από πολύ πλάγια θέση και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Το σκληρό παιχνίδι δεν έδωσε την ευκαιρία στις δύο ομάδες να παρουσιάσουν καλό ποδόσφαιρο και από την στιγμή που ο Καραγκούνης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα σε κενή εστία, έπειτα από γύρισμα του Καραμάνου και αδυναμία του Ναπολεόνι να μπει στην φάση, η ισοπαλία «σφράγισε» τη «μάχη» του Περιστερίου με την οποία ολοκλήρωθηκε η 10η αγωνιστική.

Ατρόμητος : Σηφάκης, Φυτανίδης, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μπρίτο (69′ Καραγκούνης), Ούμπιδες (87′ Καραμάνος), Δημούτσος (69′ Πίτου Γκαρσία), Ναπολεόνι, Παπαδόπουλος

Παναιτωλικός  : Μπρακάλι, Γκάλο, Κούσας, Μπικέ, Μελισσάς, Τζούνιορ (75′ Μπελόν), Γοδόι, Σφακιανάκης (80′ Καλογέρης), Μπακάκης, Θεοδωρίδης (71′ Ιωάννου), Καμαρά