Α1 Χάντμπολ – Προσωρινή πρωτιά για Διομήδη

211405Οι πρωταθλητές του 202 νίκησαν δύσκολα 30-29 τον Δούκα στο ντέρμπι που «άνοιξε» την αυλαία της 13η αγωνιστικής και προσπέρασε με +1 την ΑΕΚ, με την «Ένωση» να έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Αντίθετα, οι πρωταθλητές του 2008 παρέμειναν στην τέταρτη θέση και περιμένουν τι θα κάνει ο Αερωπός το σαββατοκύριακο.

Στο πρώτο μέρος, ο Διομήδης έβρισκε λύσεις στην άμυνα του Δούκα μόνο στην αντεπίθεση και σχεδόν άνετα οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 4-8 (15′), 8-12 (25′), 9-13 (27′) και 11-14 (30′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Διομήδης «ανέβασε» ρυθμούς και η ταχύτητα του ματς ανέβηκε επίπεδα. Με επιμέρους σκορ 8-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 19-18 στο 37:47 με τον Τάσκοβιτς να ηγείται της επίθεσης, σκοράροντας σε αυτό το διάστημα τέσσερις φορές.

Το ματς πήγαινε γκολ- γκολ, με τον Δούκα να προσπερνάει ξανά (22-23) στο 45′, αλλά τον Διομήδη να μπαίνει μπροστά στο τελευταίο 10λεπτο με 25-23. Το προβάδισμα του Διομήδη ήταν μικρό και ο Δούκας αρκετές φορές έφτασε την διαφορά στη μικρότερη τιμή της, αλλά οι «Λύκοι» βγήκαν νικητές από το «run and gun» με τέρμα του Μαστορογιάννη που έγραψε το 30-28 στο 59:30 και, παρά το τέρμα του Γκέρτσου στο 59:40, κράτησαν το προβάδισμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-8, 7-9, 8-12, 11-14 (ημχ.), 16-17, 20-20, 22-23, 25-24, 26-24, 30-29

Διομήδης Άργους : Ζαραβίνας 3, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Σαμαράς 4, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης 3, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τάσκοβιτς 10

Δούκας : Ακάλεστος, Μουντζουρίδης 10, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Τζηράς 4, Γκέρτσος 5, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Σαμαράς 2, Αϊβαλιώτης, Ρηγάτος, Φιλίππου, Ντούνης, Μπάγιος, Γεωργιάδης, Αραπακόπουλος 1