Α1 Χάντμπολ Ανδρών – “Εκδίκηση” για ΠΑΟΚ!

162955Πριν λίγους μήνες η Αναγέννηση Βύρωνα απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Στην 14η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ Ανδρών όμως, ο «δικέφαλος» πήρε το αίμα του πίσω επικρατώντας με 27-21.

Οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους με τον Νίκο Γεωργιάδη στον πάγκο, που τους ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με κορυφαίο σκόρερ τον Νέναντ Τρουμπέτα με εννιά γκολ.

Μάλιστα, έφτασε άνετα στη νίκη διατηρώντας το προβάδισμα συνεχώς απ’ το πρώτο δεκάλεπτο και μετά, ανακτώντας μάλιστα διαφορά (4-7) μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Από κει και πέρα με τους Κοκκώνη και Τρουμπέτα να είναι τα επιθετικά όπλα, σημειώνοντας συνολικά 15 γκολ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε τους δύο βαθμούς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΠΑΟΚ 21-27

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-7, 6-10, 9-12, 11-14 (ημχ.), 12-15, 13-17, 16-20, 18-21, 19-24, 21-27

Αναγέννηση Βύρωνα : Μαγκαφουράκης, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος 1, Αργυράκης 3, Χατζόπουλος, Φάμπατς 4, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ., Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Αιβάζης, Ζέκιος, Χάλαρης 5, Βλαχοθανάσης, Χατζηκωνσταντίνου.

ΠΑΟΚ : Ζάγκας, Γουργούμης, Πίτσιος, Βότσης 3, Κοκκώνης 6, Ιλερής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Παπαδόπουλος Χ., Τσακίρης 3, Τσίλης 4, Τρουμπέτας 9, Τσεσμετζίδης, Κεσίδης.
Διαιτητές: Ανταλής- Τσάμος, δίλεπτα: 6-6, πέναλτι: 3/3-2/3

«Μας πείραξε ο αποκλεισμός»

Ο πίβοτ του ΠΑΟΚ Νίκος Κοκκώνης επεσήμανε στην ιστοσελίδα της ΟΧΕ: «Δείξαμε ένα σοβαρό πρόσωπο. Μας πείραξε πάρα πολύ ο αποκλεισμός από το Κύπελλο. Από την αρχή του αγώνα μπήκαμε δυνατά στην άμυνα και περιορίσαμε τα λάθη στην επίθεση. Ήταν μία δίκαιη νίκη».

Από την πλευρά του ο τεχνικός της Αναγέννησης Παναγιώτης Ιατρούδης σχολίασε: «Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια, ήταν καλύτερος. Εμείς δεν δείξαμε συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και ειδικά σε καταστάσεις με παίκτη παραπάνω. Ομάδες σαν τον ΠΑΟΚ δεν συγχωρούν αυτά τα λάθη και έτσι άλλαξε το ισοζύγιο της ψυχολογίας των δύο ομάδων».