Απόλλων Καλυβίων – Φίλιππος Βέροιας (3-0) Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

imagesΔεν τα κατάφερε ο Φίλιππος Βέροιας στη γειτονική Πέλλα και ηττήθηκε από τον Απόλλων Καλυβίων με 3-0 σετ. Με 7 παίκτες στη σύνθεση της, η Ημαθιώτικη ομάδα πάλεψε για μία ακόμη φορά ωστόσο οι αντίπαλοι είχαν τις λύσεις και έφτασαν τους 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ ο Φίλιππος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση (όπως συνηθίζει άλλωστε στο ξεκίνημα των αγώνων), είχε λύσεις στην επίθεση οι γηπεδούχοι όμως ήταν σε πολύ καλή μέρα αμυντικά και κατάφεραν να βγάλουν άμυνες σε καίρια σημεία της αναμέτρησης. Οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν πολύ ανταγωνιστικοί σ’ αυτό το διάστημα, ωστόσο ο Αριστοτέλης κατάφερε να πάρει στο τέλος το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο, οι έμπειροι παίκτες των γηπεδούχων ανέβασαν την απόδοση και με δυνατό ξεκίνημα πήραν σημαντική διαφορά. Ο Φίλιππος δεν κατάφερε στο διάστημα αυτό να βρει τις λύσεις και έχασε τελικά με 9 πόντους διαφορά (25-16).

Στο τρίτο σετ, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του αγώνα αλλά και πάλι οι εντυπωσιακές άμυνες των Σκυδραίων απεσόβησαν πολλούς πόντους. Παρά την εξαιρετική λειτουργία του Φίλιππου σ’ αυτό το διάστημα και τους πόντους από οργανωμένες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος με 25-21.

Για τον Φίλιππο αγωνίστηκαν οι Ορφανίδης, Μπαντής, Γιδιώτης, Πρόιος, Κατσαέλης, Ματσαρίδης, Μανώλης. Ας δούμε τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής, τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική

Αριστοτέλης Σκύδρας – Αρχέλαος Κατερίνης  3-0

Ήφαιστος Φλώρινας – Ίκαρος Έδεσσας  0-3

Απόλλων Καλυβίων Πέλλας – Φίλιππος Βέροιας  3-0

Εδεσσαϊκή – ΓΣ Κοζάνης  1-3

Ρεπό : Πιερικός