Αγγλία – Τζέκο και…δεν είμαι καλά! (vid)

cityΤεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε με 3-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο “Ολντ Τράφορντ”, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο.

Αυτό δεν που κατάφερε ο Ολυμπιακός σε 90+ λεπτά στο “θέατρο των ονείρων” το κατόρθωσε ο Βόσνιος επιθετικός σε λίγα δευτερόλεπτα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό με κοντινό πλασέ, παίρνοντας το… ριμπάουντ μετά το δοκάρι σε σουτ του Σαμίρ Νασρί.

Αφού απείλησε ο Φερναντίνιο στο 52′, ο Τζέκο “χτύπησε” ξανά στο 56′, για το 0-2 με πλασέ στην κίνηση στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Νασρί, ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Γιαγιά Τουρέ, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα με το 17ο γκολ του πρωτάθλημα!

Η ManUtd ήταν ξανά κακή (10η ήττα στο πρωτάθλημα), ενώ η καλύτερη ευκαιρία της ήταν το “τακουνάκι” του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 72′ (απέκρουσε ο Χαρτ).