Εφηβικό Χάντμπολ – Μεγάλο ματς στη Νάουσα

ΧαντμπολΜεγάλο ματς, επιπέδου Α1 Ανδρών πραγματοποιήθηκε στην τελική φάση του εφηβικού στη Νάουσα ανάμεσα σε Ζαφειράκη και Δούκα με τους γηπεδούχους να κερδίζουν 24-23 με τέρμα του Ρόντζιου στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τον Δούκα να προηγείται 9-1 στο 15′ με σερί 8-0 σε ένα διάστημα που οι Ναουσιώτες εγκλωβίστηκαν στην άμυνα της ομάδας των «εκπαιδευτηρίων». Στην συνέχεια ο Ζαφειράκης βρήκε λύσεις, ισορρόπησε το ματς και μείωσε μέχρι που ισοφάρισε (12-12) στο σκορ του ημιχρόνου.

Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας είχε μικρό προβάδισμα με το ματς να πηγαίνει γκολ γκολ. Για πρώτη φορά ο Ζαφειράκης πέρασε μπροστά στο 56:13 με 22-21 με τέρμα του Θεοδωρόπουλου και τελικά πήρε την μεγάλη νίκη στο φινάλε. Ζιβούλοβιτς (6 γκολ) και Μωραίτης (5 γκολ) ήταν πρώτοι σκόρερ του Δούκα, ενώ ο Μπραουδάκης είχε 19/43 επεμβάσεις κάτω από τα δοκάρια.

Για τον Ζαφειράκη 9 γκολ σημείωσε ο Θεοδωρόπουλος και 6 ο Τριανταφυλλίδης. Το παιχνίδι όπως όλα τα μεγάλα ντέρμπι είχε και πολύ ένταση με αποκορύφωμα την 15λεπτη διακοπή του, ενώ αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες με απευθείας κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Ζαφειράκη Τεο Παυλίδης. Μάλιστα ο έμπειρος τεχνικός τιμωρήθηκε με 2 αγωνιστικές από την επιτροπή των αγώνων και θα κοουτσάρει ξανά στο τελευταίο ματς του τουρνουά την Μ. Πέμπτη.

Στα άλλα δύο παιχνίδια ο Διομήδης νίκησε εύκολα 35-20 τον Αρίωνα με 10 γκολ του Σπέντζου, ενώ η ΧΑΝΘ πήρε τους δύο βαθμούς κόντρα στον Πανελλήνιο, επικρατώντας με 36-23.

Φ.Σ. ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛ-Α.Ο. ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 20-35
2-4, 3-5, 5-9, 5-13, 7-16, 10-19 (ημχ.) 12-21, 13-24, 16-27, 17-32, 17-34, 20-35
Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ-Ε.Γ.Σ.Ν.ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ 23-24
1-1, 5-1, 9-2, 10-6, 12-10, 12-12 (ημχ.), 15-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-20, 23-24
Χ.Α.Ν.Θ.-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. 36-23 (17-14 ημχ.)