Λευκάδια – Δωτιέας Αγιάς 1-1

Ισόπαλο ήρθε το παιχνίδι στο γήπεδο των Λευκαδίων, ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι θέλουν πέντε ακόμη βαθμούς για να σωθούν και μαθηματικά (39 έναντι 32 του ένατου της κατάταξης Ρήγα Φεραίου, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος) ενώ οι “ερυθρόλευκοι” της Αγιάς μπήκαν για τα καλά πλέον στον “κυκεώνα” του υποβιβασμού καθώς η απόσταση από τη γραμμή παραμονής μειώθηκε στους τρεις βαθμούς.

Ο Δωτιέας είχε καλή απόδοση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Τσατσαλίδη έπειτα από πάσα του Λώττα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα με ψύχραιμο πλασέ του Έξαρχου. Ο ρυθμός στην αναμέτρηση ήταν πολύ καλός και οι ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες μέχρι την λήξη με τον Δωτιέα να απειλεί με τους Τσατσαλίδη, Λώττα και Πετρουζέλη και τους γηπεδούχους που μετά την επίτευξη της ισοφάρισης πήραν τα πάνω τους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες με τους Έξαρχο, Δημητριάδη και Κόλα με τις περισσότερες προσπάθειές τους να σταματούν στον εξαιρετικό Μάλτζαρη.

To φιλμ της αναμέτρησης:

3′ Σε θέση βολής ο Τσατσαλίδης έκανε το σουτ μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

10′ ΓΚΟΛ! Ο Λώττας καταπληκτική πάσα στον Τσατσαλίδη που αυτός κοντρολάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1)

14′ ΓΚΟΛ! Ο Μουρατίδης από δεξιά έκανε την σέντρα βρήκε τον Έξαρχο και αυτός με ψυχραιμία κάνει το πλασέ και το (1-1)

18′ Φάουλ από δεξιά εκτέλεσε ο Λώττας, ο Τσατσαλίδης την κεφαλιά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.

26′ Ο Λαμπριανίδης έστρωσε στον Έξαρχο που έκανε το σουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

35′ Ο Παπαδόπουλος βγήκε εγκαίρως και αποσόβησε τον κίνδυνο, σε μια φάση που ο Λωττας βρέθηκε σε θέση βολής, ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια.

37′ Ο Μπρέγκου από αριστερά έκανε την σέντρα ο Δημητριάδης την κεφαλιά αλλά ο Μάλτζαρης απέκρουσε εξ επαφής σε κόρνερ.

40′ Πολύ καλό σουτ του Κόλα απέκρουσε ο Μάλτζαρης.

61´ Πολύ καλό σουτ του Πετρουζέλη από το κέντρο περίπου ο Παπαδόπουλος με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

65′ Σουτ του Έξαρχου μετά από πάσα του Δημητριαδη αλλά ο Μάλτζαρης για ακόμα μια φορά λέει όχι και μπλόκαρε την μπάλα.

70′ Δυνατό σουτ από τον Παναγιώτη Μισαηλίδη, ο Μάλτζαρης με υπερένταση στην γωνία του έδιωξε σε κόρνερ.

Λευκάδια : Παπαδόπουλος, Μουρατίδης, Κόλα (54′ Κουκουράκης), Μπρέγκου, Μισαηλίδης Μ. (70′ Σιμηχανίδης), Πίττος, Μισαηλίδης Π., Λαμπριανίδης (50′ Πληκαδίτης), Γιαουτζής, Έξαρχος, Δημητριάδης.

Δωτιέας Αγιάς : Μάλτζαρης, Ριζούλης (46′ Αουρέλ), Λούγκος (75′ Χατζηλιάδης), Τσανάκας, Γκαλίτσιος, Πετρουζέλης, Τσιλούλης, Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Βαλαώρας, Λώττας (59′ Νταγιάντας).