ΟΦΗ – Φίλιππος Βέροιας (78-66) Η τελική βαθμολογία

gkimas_2013_2014Την ήττα γνώρισε στο Ηράκλειο ο Φίλιππος Βέροιας από τον ΟΦΗ στα πλαίσια της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα μέχρι το ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ (37-35) όμως οι Κρητικοί κατάφεραν και μετέτρεψαν το εύθραυστο 37-35 σε 46-37 στο 23′.

Ο Φίλιππος προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με ελεύθερα σουτ τα οποία δεν έβρισκαν στόχο σε αντίθεση με τον ΟΦΗ που είχε μεγαλύτερη ευστοχία και αύξησε την διαφορά στο +14 (71-57) στο 34′.

Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο οι Κιτσούλης με 15 και Κασαμπαλής, Σιζόπουλος με 14.

Ο Δημήτρης Γκίμας δήλωσε στο filipposbc.gr μετά τον αγώνα : «Χάσαμε δίκαια στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς όπου στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα έχασε την συγκέντρωση της στην άμυνα και ταυτόχρονα κάναμε βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Εάν είχαμε καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα ελεύθερα τρίποντα που επιχειρήσαμε θα είχαμε τύχη στο παιχνίδι. Για να είμαστε όμως ειλικρινείς ο ΟΦΗ είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία.»

Διαιτητές : Βαρδάλος – Δαρλαμήτσος – Δημόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-17, 37-35, 61-52, 78-66.

OΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 15 (3), Ραζής 19 (1), Τραϊανός 11, Τζόρτζεβιτς 20, Πλιούκας 6 (2), Γρύλλης 5 (1), Ζερβουδάκης, Κυρίτσης, Τόζιος 2.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Σαμαράς 6, Ακεψιμαΐδης 9, Σιζόπουλος 14, Κιτσούλης 15 (10ριμπ.), Κασαμπαλής 14 (10ριμπ.), Μαυρογιάννης 5 (1), Μπρόζος 3 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ιατρικό team : Dr. Ευγενιάδης Γιώργος, Ξηρός Δημήτριος