Α1 Χάντμπολ Ανδρών – Πρωταθλητής ο Διομήδης με Σαμαρά και Δεληγιάννη!

a2e10c744fbe8c3e5bf4aab7d5606aa5_LΤον 2ο τίτλο της ιστορίας του κατέκτησε ο Διομήδης Άργους νικώντας στον 3ο τελικό της Α1 Ανδρών την ΑΕΚ με 27-25 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Οι Αργίτες έσπασαν την έδρα της «Ένωσης», όπως είχε κάνει εκείνη την περσινή χρονιά στον τελευταίο τελικό στο Άργος.

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό και στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστριες ήταν οι άμυνες, ενώ κορυφαίοι των ομάδων ήταν οι δύο τερματοφύλακες Χριστόφορος Νούγκοβιτς και Δημήτρης Καφφάτος.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και ήταν φανερό πως το άγχος, η πίεση και η ένταση κυριαρχούσαν, έναντι του χαντμπολικού ταλέντου που είχαν οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο Διομήδης κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να προηγείται σταθερά με 2-3 γκολ διαφορά (15-18, 16-19, 17-20, 19-22).

Ταυτόχρονα στην άμυνα ο Χριστόφορος Νούγκοβιτς συνέχισε να κάνει καταπληκτική εμφάνιση και ολοκλήρωσε το ματς με 22 επεμβάσεις με την επίθεση της ΑΕΚ να είναι προβλέψιμη, ενώ στοίχισε και η απουσία του Γρηγόρη Σανίκη που χτύπησε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και δεν αγωνίστηκε ξανά.

Αντίθετα η επίθεση των Αργιτών –παρά την απουσία του Τάσκοβιτς που άφησε την ομάδα στα κρύα του λουτρού- έβρισκε συνέχεια λύσεις, κυρίως στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ που δέχθηκε πολλά γκολ από θέση πίβοτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε δύο φορές στο ένα γκολ, αλλά δύο χαμένα πέναλτι του Καρυπίδη (αποκρούσεις Νούγκοβιτς και Λοίζου) σε κρίσιμα σημεία -το δεύτερο μισό λεπτό πριν το φινάλε- δεν της έδωσαν το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο Διομήδης έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και ήταν πιο αποτελεσματικός.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-27

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 7-7, 9-8, 11-11, 12-12 (ημχ), 15-14, 15-18, 17-19, 20-22, 24-25, 25-27

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 5, Μπακαούκας 1, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 4, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 3, Νικολαϊδης 3, Σανίκης, Αλβανός 2, Καρυπίδης 4, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου 2, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 1, Χερουβείμ.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 1, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 1, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 12, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 2, Σαμαράς 4, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 6, Χατζηκωνσταντίνου, Κολυτούμπας.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Χασκής, Κόκκινη: 60′ Ράκσεβιτς (κινήθηκε απειλητικά και βιαιοπράγησε κατά του διαιτητή Μπέτμαν), δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 1/4-7/8.