Νιουκάστλ – Μάντσεστερ Σίτι (0-2) Στιγμιότυπα

Το δυσκολότερο έργο είχε από τις ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι η οποία στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ φιλοξενήθηκε από τη Νιούκαστλ. Οι «πολίτες» όμως, έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, φτάνοντας στη νίκη με 2-0 για να βρεθούν από νωρίς σε θέση οδηγού.

Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι, μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή της ωστόσο έφτασε στην ουσία που ήταν η νίκη επικρατώντας 2-0 σε μία δύσκολη έδρα όπως το «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Στο 38’ ο Σίλβα μετά από επική ασίστ του Τζέκο με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα οι «καρακάξες» πίεσαν αρκετά και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, για να έρθει το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Αγκουέρο με το πρώτο του φετινό τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.