ΑΕΛ – Ελμπασάνι (3-0) Βασικός ο Μουλόπουλος

dd06a181fd55279e9111094ec9345af1_DSC_0457 (1)

Μία ακόμη φιλική νίκη σημείωσε το βράδυ της Τρίτης η ΑΕΛ, αυτή τη φορά επικράτησε της Αλβανικής KF Elbasani με σκορ 3-0. Τα γκολ για την ΑΕΛ σημείωσαν οι Αναστασάκος με πέναλτι στο 31’, ο Περίκο στο 58’ και ο Βερδού στο 83’. Δοκάρι για την «Βασίλισσα» είχε ο Τζούνιορ στο 16’.

Περίπου 2.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες του Αλκαζάρ και παρακολούθησαν ένα ωραίο φιλικό. Επόμενο τεστ για τους «βυσσινί» το ερχόμενο Σάββατο εντός έδρας με τον Πανηλειακό. Θετικό τεστ για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη που έδειξε πως είναι σε καλό δρόμο. Επιθετικά η ΑΕΛ δημιούργησε πολλές φάσεις και από τα πλάγια και από τον άξονα, ενώ αμυντικά δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Πως ξεκίνησε η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αποστολίδης, δεξιά ο Μουλόπουλος, στόπερ οι Μελισσάς, Σαρακατσάνος, αριστερά ο Κοντοδήμος. Δύο αμυντικά χαφ οι Τζούνιορ – Νεμπεγλέρας, αριστερά ο Τσιλιγκίρης, δεξιά ο Σουάνης και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αναστασάκο ο Περίκο.

Είχε την υπεροχή…

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την καθολική υπεροχή. Επιθετικά δημιούργησε αρκετές φάσεις και μάλιστα μερικές ήταν και κλασσικές για γκολ. Σημείωσε ένα γκολ από τα έντεκα βήματα και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα. Αμυντικά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ενώ στο επιθετικό κομμάτι έδειξε διάθεση και όρεξη, αφού έπαιξε αρκετά από τα πλάγια με τους Τσιλιγκίρη – Σουάνη, ενώ και ο Περίκο από τον άξονα δημιούργησε φάσεις στην αντίπαλη εστία. Έμπειρος και… σκόρερ ο Αναστασάκος.

Δεν σταμάτησε στην επανάληψη!

Η ΑΕΛ και στο δεύτερο μέρος συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Στο 62’ μάλιστα άλλαξε όλη η ενδεκάδα της ΑΕΛ και έπαιξαν όλοι οι παίκτες που ήταν στην αποστολή. Ο αντίπαλος δεν δημιούργησε φάσεις για γκολ και προσπάθησε αμυντικά απλά να κρατήσει το σκορ σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Φάουλ ο Νεμπεγλέρας, κεφαλιά ο Αναστασάκος, η μπάλα λίγο άουτ.

11′ Σουτ ο Σουάνης, η μπάλα ελάχιστα άουτ, καλή φάση για την ΑΕΛ.

16′ Βολίδα του Τζούνιορ, με τα ακροδάχτυλα ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας βρήκε την μπάλα, δοκάρι και έξω.

23′ Σουτ του Τζούνιορ η μπάλα άουτ.

30′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Σουάνης ανατράπηκε από τον Gava.

31′ Ο Αναστασάκος κάνει το 1-0.

37′ Κοντοδήμος σέντρα, την κεφαλιά ο Αναστασάκος, δύσκολα ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας.

43′ Ωραίο σπάσιμο της μπάλας του Αναστασάκου στον Σουάνη, ο τελευταίος κάνει το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

44′ Κοντοδήμος στον Περίκο, μέσα στην περιοχή το σουτ η μπάλα άουτ.

58’ Λάθος γύρισμα των αμυντικών της Αλβανικής ομάδας, ο Περίκο από κοντά κάνει το 2-0.

70′ Σουτ του Πινδώνη η μπάλα άουτ.

80’ Φάουλ του Dalipi, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

83’ Σέντρα του Μάϊνθ από αριστερά, κεφαλιά ο Βερδού η μπάλα στα δίχτυα (3-0).

90’ Σουτ του Φορνέρ έδιωξε ο τερματοφύλακας της Αλβανικής ομάδας.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Aποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ, Σουάνης, Περίκο, Τσιλιγκίρης, Αναστασάκος.

Έπαιξαν και οι (πέρασαν όλοι στο 62’): Καρακούτσης, Εσπίν, Καστέλς, Κουρτεσιώτης, Καρανίκας, Πινδώνης, Τσεμπερίδης, Φορνέρ, Μάϊνθ, Μπλέντι, Βερδού.

KF ELBASANI: Ruci, Basru, Dosti, Jauri, Kaculi, Malindi, Gava, Hila, Dalipi, Tahirllari, Cota.

Έπαιξαν και οι: Μuftaraga, Gjorga, Imami, Llesmi, Musta, Luta, Lamcja, File, Dosti, Kita, Asllani, Cela.

Διαιτητική τριπλέτα: Τζήλος, Παπαδημητρίου, Καραμπούλας.