Κύπελλο Γερμανίας – Έλληνας…Θεός ο Παπαδόπουλος!

3477baeaf0d199311d324dcdf0fe8495_LΕντυπωσιακό παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Μαγδεμβούργο και Λεβερκούζεν με τις «ασπιρίνες» να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι – Ήρωας ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Στα πέναλτι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας η Λεβερκούζεν απέναντι στο Μαγδεμβούργο. Οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια του αγώνα έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Ο Καλχανόγλου στο 3’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Σίφκες να ισοφαρίζει στο 28’ σε 1-1. Στην παράταση και το 111’ ο Μπραντ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ισοφάρισε για το τελικό 2-2 που οδήγησε το ματς στα πέναλτι. Εκεί οι «ασπιρίνες» επικράτησαν 5-4 χωρίς να εκτελέσει κάποιο από τα πέναλτι ο νεαρός Έλληνας αμυντικός.

Στα άλλα παιχνίδια, ξεχώρισε η νίκη της Φράιμπουργκ με 5-2 απέναντι στη Μόναχο 1860. Ο Ράμα στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Φράις να ισοφαρίζει στο 25’. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε δράση ο Μεχμέντι που με δύο γκολ (59’, 64’) έκανε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 69’ ο Οκότιε μείωσε σε 3-2, ωστόσο τα γκολ των Σμιντ (84’) και Μεχμέντι (89’) διαμόρφωσαν το τελικό 5-2.

Στα άλλα παιχνίδια: Λειψία – Άουε 3-1, Βέρζμπεργκερ – Μπραουσνβάιγκ 0-1