Αίολος Αστακού – Μελίκη (91-57) Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

1511073_10204730869338909_362840240247441077_n

Η συνήθεια που… έγινε λατρεία στον Αστακό! Ο τοπικός Αίολος πήρε ακόμη μία ευρεία νίκη και αυτήν την φορά “θύμα” του ήταν η Μελίκη. Οι παίκτες του Βουρνά βρέθηκαν ξανά σε απίστευτη μέρα, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, και επιβλήθηκαν των Ημαθιωτώνμε 91-57. Πρόκειται για το ίδιο ακριβώς έργο με τις τρεις προηγούμενες αγωνιστικές, με τους θριαμβευτές να επιβεβαιώνουν κάθε αγωνιστική γιατί συγκαταλέγονται στα φαβορί για την άνοδο, αν δεν είναι το μεγαλύτερο, βάσει των μέχρι τώρα εμφανίσεών τους.

Στο ματς που έγινε το μεσημέρι (15:30), το Αγρίνιο επικράτησε άνετα στο φινάλε της Μεταμόρφωσης Βόλου, με 70-56. Οι γηπεδούχοι είχαν διαρκώς ένα προβάδισμα της τάξης των 5-7 πόντων, όμως αυτό δεν τους ήταν αρκετό. Στην τέταρτη περίοδο μπήκαν ακόμη πιο δυναμικά και πήραν τη διψήφια διαφορά που τους έκανε να αισθάνονται ασφαλείς.

Μαζί του συνεχίζει η ΑΕΛ, η οποία νίκησε κατά παρόμοιο τρόπο την Καρδίτσα, χάρη στο τελικό 92-68. Οι Θεσσαλοί προχωρούν επίσης ακάθεκτοι, στην πορεία για άνοδο, και σήμερα άλλη μία φορά δεν ανησύχησαν από τον αντίπαλό τους. Η έδρα τους, άλλωστε, δεν είναι και η πιο εύκολη για οποιονδήποτε επισκέπτη.

Ο μέχρι πρότινος… τρίτος της παρέας, όμως, “στραβοπάτησε”. Ο Ηρακλής Κοζάνης υπέστη “σοκ” στην Καστοριά, χάνοντας από την τοπική ομάδα με 73-64. Έτσι, σημείωσαν την πρώτη τους απώλεια για την φετινή σεζόν, χάνοντας έδαφος στην “κούρσα” της πρωτιάς, με τα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί έως τώρα να καθιστούν δύσκολη την κάλυψή του, μιας και Αίολος και ΑΕΛ περνούν… αέρας από τους μέχρι τώρα αντιπάλους τους.