B ΕΠΣ Ημαθίας

Δόξα Νάουσας – Θύελλα Στενημάχου 0-2

10799818_10203718925516979_764911771_nΈνα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι παρακολούθησαν την Κυριακή 2/11 οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο Παναγιωπούλας στη Νάουσα. Η τοπική Δόξα υποδέχτηκε τη Θύελλα Στενημάχου, σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που έχουν εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χρήστου Δελητζάκη επικράτησε με 2-0, χάρη σε τέρματα που επιτεύχθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης και ενώ οι “ασπρόμαυροι” είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ραφαήλ Γιαννούλη στο 67′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο…αειθαλής Γιώργος Κασαπίδης, ο οποίος αποσόβησε πολλούς κινδύνους στην εστία της Δόξας και αποδεικνύει πως παρά την ηλικία του, παραμένει ένας από τους πιο αξιόπιστους γκολκίπερ στην Ημαθία. Από την άλλη πλευρά η Θύελλα φανέρωσε και πάλι πολλές αδυναμίες στην τελική προσπάθεια, παρόλα αυτά κατάφερε να βάλει ακόμη τρεις βαθμούς στο…σακούλι και να παραμένει έτσι σε απόσταση βολής από τη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, με μια φλύαρη υπεροχή των “κυανολεύκων” που δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο τέρμα. Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν με κάθε τρόπο να κυριαρχήσουν στο χώρο του κέντρου και εκ των πραγμάτων η ποιότητα του αγώνα στο διάστημα αυτό ήταν κατά τι χαμηλότερη από το δεύτερο 45λεπτο.

10748752_10203718926036992_51309694_n

Εκεί που  ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα, οι δύο ομάδες βγήκαν με στόχο να πάρουν τη νίκη και αμφότερες  επισκέφτηκαν τα αντίπαλα καρέ με αξιώσεις. Πιο σημαντικές ευκαιρίες ωστόσο σημειώθηκαν από πλευράς φιλοξενούμενων, που δοκίμασαν σε μεγάλο βαθμό τα αντανακλαστικά του Κασαπίδη, ενώ στο 67′ οι γηπεδούχοι έχασαν και την αριθμητική ισορροπία, με τον Ραφαήλ Γιαννούλη να οδεύει προς τα αποδυτήρια.

Στο 73′ η Θύελλα εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπάμπη Παπαλεξίου, που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους συμπαίκτες του ενώ δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε μια αμφισβητούμενη φάση στα καρέ του Γιαγτζίδη, σε μια φάση που του προκάλεσε και ρινικό κάταγμα, όπως διαπιστώθηκε μετά το τέλος του αγώνα. Οι “ασπρόμαυροι” διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή της εστίας, ωστόσο βοηθός και ρέφερι έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι “κλείδωσαν” τη νίκη τους στο 82′ χάρη σε τέρμα του Πάλλα, δίνοντας τη χαριστική βολή στους παίκτες της Δόξας, που ομολογουμένως πάλεψαν σε όλο το 90λεπτο.

10751609_10203718925236972_537849394_n

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Μοσχόπουλο Χ. και Παπαδάκη

Δόξα Νάουσας : Κασαπίδης, Γιαννούλης, Καραθάνας, Θεοδοσιάδης, Κεμαλίδης, Ανθρακεύς Γ. (70′ Σαρμπίνος Β.), Κούτης (50′ Βαρβέρης), Σαρμπίνος Α., Τύψιος, Καντερίσκας, Κεπίσης (65′ Τανούσης).

Θύελλα Στενημάχου : Γιαγτζίδης, Γκουντάρας, Τσικόπουλος, Παπαλεξίου Ν., Γιοβάνι, Κελέσμητος, Αγγελίδης, Σταμάτης Α. (90′ Γαλατσίδας), Ίντος (57′ Πάλλας), Παπαλεξίου Μ., Σταμάτης Θ. (64′ Κωστόπουλος)