ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 2-0

10799567_10203750113936670_1482177477_n

Μία ακόμη νίκη για τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ (η 6η φετινή) και σκαρφάλωμα στη 2η θέση της βαθμολογίας ως “συγκάτοικος” του ΦΑΣ Νάουσα, αν και οι “κυανόλευκοι” έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο λόγω της διακοπής στο 66′ με αντίπαλο τον Φίλιππο Μελίκης. Η “ασπρόμαυρη” ομάδα, έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, επικράτησε του ελλειπέστατου ΓΑΣ Ροδοχωρίου (απουσίαζαν για διάφορους λόγους οι Ευθυμιάδης, Θεοδοσιάδης, Ευθυβούλης και Μίσκος), ο οποίος ωστόσο στάθηκε αξιοπρεπέστατα και δεν κλείστηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν με τη μπάλα κάτω και κρίνοντας από όλο το 90λεπτο, τηρουμένων των αναλογιών η ποιότητα του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από την αναμενόμενη. Ο ΠΑΟΚ, όπως στα περισσότερα παιχνίδια του, μπήκε δυνατά από το 1ο λεπτό, κράτησε πολύ τη μπάλα στα πόδια του και όποτε έβρισκε χώρο, απειλούσε την εστία του Κίτσου. Σε μία από αυτές τις φάσεις και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό, ο πρωταθλητής κέρδισε φάουλ στα πλάγια, από την εκτέλεση του οποίου ο Γιώργος Μπουκλάς του Α. με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο οποίος μάλιστα έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα.

10805016_10203750107016497_899972_n

Το γκολ αυτό άλλαξε τα πλάνα του Σάκη Γλώσση, που ζήτησε από τους παίκτες του να ανέβουν περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, προσέχοντας πάντα τους διαδρόμους στην άμυνα, κάτι που θα μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να εκμεταλλευτούν οι γρήγοροι επιθετικοί των γηπεδούχων. Σε μια τέτοια φάση, ο Θανάσης Κίτσας (και ενώ έξυπνα πίεσε ψηλά) βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην άμυνα του ΓΑΣ, “γράφοντας” από κοντά το 2-0 πριν καν συμπληρωθούν 25 λεπτά στην αναμέτρηση.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα ενώ ο ΓΑΣ στόχευε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε ελπίδες για το δεύτερο 45λεπτο. Ωστόσο το προβάδισμα των δύο τερμάτων παρέμεινε για τον ΠΑΟΚ που εκ των πραγμάτων είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, χωρίς όμως αλλαγή στο σκορ. Οι “κυανοκίτρινοι” ανέβασαν στροφές, πίεσαν περισσότερο στο χώρο του κέντρου και πάτησαν την περιοχή του Θεοδώρου, ο οποίος ωστόσο δεν χρειάστηκε να κάνει τη μεγάλη επέμβαση. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη πλευρά, έκανε περισσότερο συντήρηση στο διάστημα αυτό, είχε όμως και τις καλές στιγμές του σε δύο περιπτώσεις με τους Θανάση Κίτσα και Γιώργο Πατατούκα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κ.κ. Μοσχόπουλο Δ. και Νατσιούρα

10799448_10203750500266328_835176867_n

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Θεοδώρου Κων., Θεοδώρου Κυρ. (58′ Κίτσας Δ.), Μπουκλάς Γ.Α., Μπουκλάς Γ.Ε., Κούκλας (81′ Κίτσας Ν.), Κίτσας Λ.Δ., Μαρτζέλος (68′ Χριστοφόρου), Κίτσας Λ.Π., Πατατούκας, Τζέπης, Κίτσας Θ.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Κίτσος, Στέφος, Δημητρίου (75′ Μωυσίδης), Μουρατίδης, Ιωάννου, Τουμαράς, Στογιάννος, Παρηγορίδης, Δασκαλίδης, Κακούδης, Γραμματικός.

mexx-logo1241Το ρεπορτάζ του ΓΑΣ Ροδοχωρίου είναι μία προσφορά του Cafe «Mexx» στο Γιαννακοχώρι