ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Ατρόμητος Διαβατού 2-0 (photos)

10924699_844094275629615_8245604046344350881_nΔιψήφιο αριθμό νικών για τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και ιδανικό ξεκίνημα για το νέο έτος!

Οι “ασπρόμαυροι”, παρά τη μέτρια απόδοση, έκαμψαν την αντίσταση του πολύ καλού Ατρόμητου Διαβατού και παραμένουν στην κορυφαία τετράδα του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα των Κώστα Παγγούρα και Μάκη Σπανού είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα καθώς είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Εκτός των άλλων, διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία του ρέφερι της συνάντησης κ. Μπουκουβάλα, όπως μπορείτε να δείτε και την δήλωση-καταγγελία στο τέλος του ρεπορτάζ.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο στην απόδοση τους. Ο Ατρόμητος ήταν πολύ επιθετικός και δραστήριος στο πρώτο μέρος ενώ ο “δικέφαλος” ανέβασε στροφές στην επανάληψη και κατάφερε να φτάσει στο 2-0, “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη. Οι “κυανόλευκοι” έχασαν μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα και αν ισχύσει στο τέλος το ακραίο σενάριο των έξι ομάδων για υποβιβασμό, τότε χρειάζονται απαραίτητα βαθμούςί ώστε να διευρυνθεί η διαφορά των έξι βαθμών από την 11η θέση.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης

5′ Εκτέλεση φάουλ του Σπανού, ο Κώστας Θεοδώρου (εντυπωσιακός σήμερα) απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια πάνω στη γραμμή.

10′ Σουτ του Τσιφλίδη, η μπάλα βρίσκει στο στήθος αμυντικού, αλλάζει πορεία αλλά ο Θεοδώρου με εντυπωσιακή εκτίναξη αποκρούει σε κόρνερ.

14′ Εκτέλεση φάουλ του Τσακαλίδη, ο Κωστογλίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αναγκάζοντας το Θεοδώρου να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

20′ Εκτέλεση φάουλ του Πατατούκα, ο Λαδάς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Δημόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

32′ Φάση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Ο Σπανός μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή, “έσπασε” στον επερχόμενο Λιλιόπουλο η μπάλα ανακόπηκε όμως από αμυντικό, με τους “κυανόλευκους” να υποστηρίζουν πως βρήκε στο χέρι.

10168228_844094222296287_4107299780164976441_n

35′ Τετ-α-τετ του Θανάση Κίτσα, η μπάλα μόλις άουτ.

40′ Σουτ του Ασλάνογλου, η μπάλα μόλις άουτ.

50′ Εκτέλεση φάουλ του Παγγούρα, ο Κωστογλίδης βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Σπανός που ακολούθησε τη φάση την έστειλε στα δίχτυα. Ο ρέφερι κ. Μπουκουβάλας συμβουλεύτηκε τον βοηθό και ακύρωσε το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται και πάλι για την υπόδειξη.

52′ ΓΚΟΛ! Κάθετη πάσα του Πατατούκα στην πλάτη της άμυνας, ο Θανάσης Κίτσας αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ ανοίγει το σκορ (1-0).

65′ Νέες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Σπανός έκανε την ατομική προσπάθεια από το κέντρο και λίγο πριν μπει στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος πιάνοντας την κοιλιά του. Οι “κυανόλευκοι” διαμαρτυρήθηκαν για τη μη υπόδειξη της παράβασης αλλά και της αποβολής που κατά την άποψη τους δεν δόθηκε.

71′ ΓΚΟΛ! Ωραία κίνηση του Λαδά από δεξιά, διαγώνιο σουτ και η μπάλα στα δίχτυα του Δημόπουλου (2-0).

85′ Εκτέλεση φάουλ του Σπανού, ο Θεοδώρου αποκρούει, ο Φαρμάκης που ακολούθησε τη φάση σούταρε δυνατά και ο Λευτέρης Κίτσας απέκρουσε πάνω στη γραμμή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μπουκουβάλας, με βοηθούς τους κ.κ. Μοσχόπουλο Δ. και Μουσενίκα.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας : Θεοδώρου Κων., Λαδάς, Κίτσας Λ.Π., Θεοδώρου Κυρ. (64′ Μπουκλάς Γ.), Κίτσας Λ.Δ., Τζέπης (46′ Κίτσας Σ.), Κούκλας, Μαρτσέλος (76′ Μπουκλάς Α.), Κίτσας Θ., Πατατούκας, Χαρισούδης.

Ατρόμητος Διαβατού : Δημόπουλος, Κωστογλίδης (70′ λ.τ. Αρβανιτίδης), Τσακαλίδης, Παγγούρας, Φαρμάκης, Σπανός, Ασλάνογλου, Καμπάς, Λιλιόπουλος, Τσιφλίδης.

10922612_844094688962907_3503293751175666554_n

Η δήλωση-καταγγελία του Ατρομήτου

“Σύσσωμη η διοίκηση και το αγωνιστικό τμήμα του Ατρόμητου Διαβατού καταγγέλλει τον ρέφερι κ. Μπουκουβάλα για αλλοίωση αποτελέσματος στο σημερινό παιχνίδι. Εντυπωσιακό το γεγονός πως μας δόθηκαν μόλις δύο φάουλ στη σημερινή αναμέτρηση (1ο και 85ο λεπτό) ενώ στη φάση που ζητούμε πέναλτι (35′) η παράβαση είναι οφθαλμοφανέστατη.

Ευχαριστούμε τη διοίκηση και τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας για τη φιλοξενία τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα.”