Αερωπός Έδεσσας- ΓΕ Βέροιας (36-26) Τι έγινε στα άλλα ματς

handball_ball_0

Πρεμιέρα του β΄γύρου έκανε ο ισχυρός Αερωπός Έδεσσας, συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και τα πετυχημένα αποτελέσματα επικρατώντας 36-26 τη ΓΕ Βέροιας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της ΓΕΒ αντιστάθηκε με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι αντίπαλοι με σκορ 5-7. Οι γηπεδούχοι όμως με σκληρή άμυνα και καθαρό μυαλό προηγήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο με σκορ 18-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού οι γρήγορες επιτυχείς αντεπιθέσεις και οι άμεσες επεμβάσεις των παικτών του Γ.Πηλαλίδη στην άμυνα οδήγησαν το σκορ σε διαφορά 11 τερμάτων.

Ένα εντυπωσιακό γκολ λίγο πριν το τέλος του β΄ημιχρόνου έδωσε χαμόγελα στο κοινό από τον παίκτη του Αερωπού Δ.Βλάχου, εκμεταλλευόμενος το λάθος της επίθεσης και την έξοδο του τερματοφύλακα της ΓΕΒ οδηγώντας την μπάλα στα δίχτυα λίγα μέτρα πριν το κέντρο. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα της ΓΕΒ προσπάθησε να μειώσει το εις βάρος της σκορ αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ 36-26.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΒΕΡΟΙΑΣ

Πεντάλεπτα: 4-2,7-5,13-7,16-8,16-9,18-11, (ημίχρ.) 22-12,25-15,27-16,31-18,34-23,36-26

Αερωπός Έδεσσας :(Πηλαλίδης): Δέλλιος, Αθανασίου, Μπαγγέας, Τζουβάρας Π.8, Πετρίδης 2, Γιόσμου 5, Βλάχος 2, Τζουβάρας Θ.3, Κράλλης4, Κυριακού 5, Βαφείδης, Martinovic 4, Αρβανιτίδης, Μούσιος 1, Πουρδάνης, Χατζηγεωργίου 2.

ΓΕ Βέροιας: (Τούτζης):Τσικίνας Γ., Τσικίνας Δ., Τσιρογιάννης 2, Πρωτογέρης 4, Γιούλης 7, Παντελίδης 5, Βόλκος, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Γιακουμόπουλος 1, Μαυρίδης, Καραπείδης 2, Μάρτος.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος