Γερμανία – Δεν θα πέσει ποτέ το Αμβούργο! (vid)

vanΤο Αμβούργο ισοφάρισε στο 91′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στην Καρλσρούη 5 λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, έτσι παραμένει στην Bundesliga!

Το Αμβούργο είναι εφτάψυχο, καθώς για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά απέφυγε τον υποβιβασμό από την Bundesliga στα μπαράζ και μάλιστα με φινάλε-θρίλερ στην Καρλσρούη.

Με εκτέλεση φάουλ του Μαρσέλο Ντίας στο 91′ ισοφάρισε σε 1-1 η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ολοκλήρωσε την τρομερή ανατροπή ο Νίκολαϊ Μίλερ στο 115′.

Το πρώτο ματς είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο 1-1, έτσι και με 0-0 η Καρλσρούη θα έπαιρνε την άνοδο μετά από 17 χρόνια.

Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι στο 78′ με τον Γιάμπο και η άνοδος έμοιαζε κοντά, αλλά τελικά έζησαν τον εφιάλτη.

Με τρομερή εκτέλεση φάουλ ο Μαρσέλο Ντίας ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και στην παράταση πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Νίκολαϊ Μίλερ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Το Αμβούργο λοιπόν παραμένει η μοναδική ομάδα στην ιστορία της Bundesliga (από το 1963) που δεν εχει υποβιβαστεί ποτέ!