Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

Κύπελλο Ερασιτεχνών, ημέρα δεύτερη (tips)

DSCN0349Ολοκληρώθηκε σήμερα (6/9) με τη διεξαγωγή των υπόλοιπων δέκα αγώνων, η 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ημαθίας, απ όπου προκρίθηκαν 20 ομάδες για την επόμενη φάση του θεσμού.

Τρία περισσότερα τέρματα σημειώθηκαν σήμερα (41 έναντι 38) σε σχέση με τη χθεσινή μέρα, ωστόσο και σήμερα δεν σημειώθηκε η μεγάλη έκπληξη που συνήθως εμφανίζεται σε θεσμούς όπως το Κύπελλο. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως μετά από πολλά χρόνια, δεν οδηγείται ένα ματς στη διαδικασία των πέναλτι ενώ την Κυριακή δεν είχαμε ούτε καν παράταση.

Στα αξιοσημείωτα της χθεσινής μέρας, η ευρεία νίκη του ΦΑΣ Νάουσα επί τους Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων αλλά και τα πολλά γκολ που σημειώθηκαν σε Άραχο και Μακροχώρι.

Αναλυτικά μία σύντομη ματιά από τα σημερινά ματς :

DSCN0355

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΠΑΟ Παλατίτσια  4-1 (20′-78′ Κίτσας Κ., 33′ Καϊρακλίδης, 63′ Τόζογλου / 81′ Κακαγιάννης Β. πεν)

Πολύ καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους, που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους “πράσινους”. Παρά τις πολλές απουσίες η ομάδα του Σάκη Παγγούρα επικράτησε με το ευρύ 4-1 και ξεκίνησε δυναμικά τη φετινή σεζόν, απέναντι σε τον ΠΑΟ που φαντάζει αρκετά ενισχυμένος ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Α2 Ερασιτεχνικής

δείτε εδώ το ρεπορτάζ της αναμέτρησης και εδώ τα στιγμιότυπα

asteras (32)

Αστέρας Αλεξάνδρειας – ΑΣ Πατρίδας  1-2 (72′ Χουρσουζίδης / 38′ Στεργιόπουλος, 79′ Ορφανίδης)

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο Δημοτικό Γήπεδο Νησίου, με την πρόκριση να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο νεοφώτιστος στην Α2 Ερασιτεχνική ΑΣ Πατρίδας κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Στεργιόπουλο και προς στιγμή φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι ωστόσο ο Αστέρας, με την είσοδο του παίκτη – προπονητή Τάσου Χουρσουζίδη άλλαξε τα δεδομένα και με τέρμα του ίδιου στο 70ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσια. Ωστόσο οι “κιτρινόμαυροι” ανασυντάχθηκαν, έχασαν πέναλτι με τον Ορφανίδη και παρά τον τραυματισμό του Οδυσσέα Βούλγαρη και την αναγκαστική αποχώρηση του, έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον (παραλίγο μοιραίο) Ορφανίδη στο 79′

Αστέρας Αλεξάνδρειας : Αλεξόπουλος, Μπουκλάς, Κούκλας, Καραγιάννης (60′ Δρένος), Παπαγεωργίου, Κυριακού, Μωραΐτης, Μοσχώβης, Χρυσάφης (45′ Χουρσουζίδης), Δημόπουλος, Αναστάσης (16′ λ.τ. Γιαννόπουλος)

ΑΣ Πατρίδας : (αναμένεται)

DSCN9696

ΦΑΣ Νάουσα – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  5-0 (13΄Καφές, 29′ Συμπεθέρης, 33′ Βλαχοδήμος Α., 53′ Σαρηγιαννίδης, 78′ Νίκου)

Πιο εύκολα απ ότι αναμενόταν πήρε την πρόκριση ο ΦΑΣ Νάουσα, με αντίπαλο τον ελλειπέστατο Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων. Πλουραλισμός στους σκόρερς για την ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά, που αγωνίστηκε κατά 9/11 με την περσινή ομάδα.

Χωρίς τίτλο

Θύελλα Σταυρού – Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου  1-2 (90+3′ Ιωσηφίδης πεν. / 65′ Τσίπης, 73′ Μουρτζίλας Σ. πεν.)

Δείγμα του πολύ δυνατού ρόστερ που δημιούργησε φέτος απέδωσε ο Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου, επικρατώντας της αξιόμαχης Θύελλας στον Σταυρό με 2-1. Η ομάδα των Μουρτζίλα – Τάνη, με δύο τέρματα σε 8 λεπτά πήρε σαφές προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους “πράσινους” να μειώνουν στην τελευταία φάση του αγώνα από το σημείο του πέναλτι.

Θύελλα Σταυρού : Αποστολίδης Δ., Ιωσηφίδης, Τσίπης (82′ Αποστολίδης Ν.), Νεστορόπουλος (65′ Αθανασίου), Μυλωνάς Α., Μάρτος, Κούνιος, Μουρατίδης, Μυλωνάς Αχ., Δεμερτζίδης (56′ Κολίτσις), Δαρδακούλης.

Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου : Μαυρόπουλος, Μουρτζίλας Κ., Ανδρέου, Πετικόπουλος, Κουτσιάδης, Σιμιτζής, Τσίπης (88′ Τάνης Χ.), Μιμίνι, Αναστασόπουλος, Τάνης Κ., Μουρτζίλας Σ. (90+1′ Μουρτζίλας Δ.)

μπαλα35

ΑΟ Μαρίνας – ΑΕΠ Βέροιας  4-0 (16′-27′ Δήμου, 38′ Ντατσής, 63′ Πουτακίδης)

Με τρία τέρματα στο πρώτο μέρος και με σαφή πρόθεση να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ο ΑΟΜ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας της ΑΕΠ Βέροιας με 4-0. Η ομάδα του Γιώργου Προδρόμου (αντικατέστησε τον Γιώργο Παπαδόπουλο, ο οποίος αποχώρησε χωρίς να προλάβει να κοουτσάρει την ομάδα σε επίσημο αγώνα) ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του 90λεπτου και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Δήμου πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ.

11987003_10153536457906955_3959928086929920533_n

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Ελπίδα Μονοσπίτων  2-1 (32′ Χατζηγεωργίου, 85′ Σιδηρόπουλος / 72′ Τρούπκος πεν.)

Το γκολ του Ηλία Σιδηρόπουλου στο 85′ της συνάντησης ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στη φετινή σεζόν. Γκολ ενάντια στην πρώην ομάδα του πέτυχε ο Γιάννης Χατζηγεωργίου, με την Ελπίδα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 72′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του “αειθαλή” Θωμά Τρούπκου.

01a-nhse-eks-890x395_c

Αλιάκμων Νησελίου – Νίκη Αγκαθιάς  1-2 (41′ Μηλώσης / 13′ Μοσχόπουλος, 90′ Γατόπουλος Γ.)

Το τέρμα του Γιάννη Γατόπουλου στο 90ο λεπτό της συνάντησης, έδωσε την πρόκριση στη Νίκη Αγκαθιάς και σκόρπισε χαμόγελα στους νεοφώτιστους, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς. Η νεανική ομάδα του Παύλου Ζερδαλή πάλεψε για την πρόκριση, μείωσε λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Μηλώση (είχαν προηγηθεί οι “ασπρόμαυροι” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοσχόπουλου) ωστόσο μία αδράνεια στο τέλος, έγειρε την πλάστιγγα προς τους φιλοξενούμενους.

δείτε εδώ το ρεπορτάζ της αναμέτρησης και τα στιγμιότυπα

11949443_515531428622921_5420223470222442136_n

Ακαδημία Βέροιας – ΓΑΣ Κοπανού  0-4 (27′ Σιδηρόπουλος Β., 36′-55′ Μπούφι, 73′ Σπανός)

Την ανωτερότητα του απέδειξε στο χθεσινό παιχνίδι ο ΓΑΣ Κοπανού, που επιβλήθηκε με το ευρύ 4-0 της νεανικής ομάδας της Ακαδημίας Βέροιας. Το συγκρότημα του Γιώργου Σγούρδα, με δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση και ήδη προετοιμάζεται για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κόντρα στην ΑΕ Αλεξάνδρειας

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Νατσιούρας, με βοηθούς τους κ.κ. Νησελίτη και Ζαχαριάδη.

Ακαδημία Βέροιας : Βελέντζας, Μπρανιώτης, Θεοδωρίδης, Μούκα, Παπαδόπουλος Χ., Γκιουλέκας, Αμπαζίδης (68΄Πορφύρης), Κούβαρος (46′ Ταρατσίδης), Σοφιανίδης, Γαβριηλίδης (59′ Μπούκαρσιτς), Νταμοτζίδης

ΓΑΣ Κοπανού : Αντιφάκος, Αυτζής (66′ Δάιος), Τζιβάρας, Χαραλαμπίδης, Κατσουγιαννόπουλος, Κελέσμιτος (46′ Γραμματικού), Σπυρίδης, Μπούφι, Σιδηρόπουλος Β., Σπανός, Πέτγαζλης (57′ Κοσμίδης Κ.)

11997959_10205702374741970_153692339_n

ΠΑΟΚ Κουλούρας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  0-3 (65′ Γιάτσος, 72′ Ευθυμιάδης, 87′ Παπαδής)

Χρειάστηκαν 65 λεπτά για να “ξεκλειδώσει” την άμυνα του ΠΑΟΚ ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου και να πάρει τελικά την πρόκριση για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Το ροτέισον από πλευράς Σάκη Γλώσση δεν λειτούργησε ιδανικά για ένα ημίχρονο, ωστόσο με την είσοδο του Νίκου Αλμαλιώτη αλλά και τις εσωτερικές κινήσεις, άλλαξε η εικόνα του αγώνα και το τέρμα του Χριστόφορου Γιάτσου στο 65′ έδωσε τη χαριστική βολή στο νεανικότατο σύνολο του Σταύρου Κωστογλίδη.

δείτε εδώ το ρεπορτάζ της αναμέτρησης

11988615_954508344588207_4942436364330270717_n

Ακαδημία Μακροχωρίου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  2-6 (18′ Σαρκατζής, 55′ Παπακωνσταντίνου / 21′ Καραμήτσος, 26′-48′ Μαρτσέλος, 53′ Μπεκτάς, 65′ Μπουκλάς, 72′ Ζωγράφος)

Ευρεία νίκη για τον κάτοχο του τίτλου ΠΑΟΚ, ο οποίος με πολύ αποτελεσματικό δεύτερο ημίχρονο, πήρε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο. Πλουραλισμός στους σκόρερς για το συγκρότημα του Χρήστου Υφαντίδη, που αντέδρασε άμεσα στο γκολ του Σαρκατζή και πέτυχε την ανατροπή μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.